Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray K9 Woensdag 31 januari: Lezing over de opgravingen in Meterikse Veld en de archeologische vondsten. Kring Ter Horst LGOG. Woensdag 7 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945 in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenrayse oorlogservaringen. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden Ik kom 't wel terug hale as öw aege schowke blókt. (Ik kom wel terug als je een eigen gezin hebt.) 0 Dén nie kumt, hoeft ok nie te vertrekke. (Wie niet aan een vergadering deelneemt, heeft naderhand ook geen inbreng meer.) Hij is ien zien koont gebete. (Hij weet zich geen raad.) 9 Daor kömme de katte nog an. (Men verheugt zich al wat vroeg.) 9 Watte? Zwarte katte mit witte puuët. (Dit kreeg men ten antwoord op de vraag: "Watte?") Lezing over de oorlog Onlangs hield Toon Vollebergh voor Veldeke Venray een uitermate boeiende lezing in de Witte Hoeve. Hij vertelde daar over zijn oorlogsbelevenissen in Castenray. Toon, zoon van Herman Vollebergh, het voormalige hoofd van de school van Castenray, heeft de Tweede Wereldoorlog heel bewust beleefd. Hij was tijdens de oorlog op een puberleeftijd en vond het een interessante en spannende periode in zijn leven. Veel beelden en gebeurtenissen van toen heeft hij in zijn geheugen opgeslagen en hij weet er uitstekend over te vertellen. Omdat slechts een handvol personen uit Castenray zijn lezing in Venray hebben bijgewoond, de meesten waren niet op de hoogte, hebben we Toon bereid gevonden in ons gemeenschapshuis over zijn Castenrayse oorlogservaringen te komen vertellen. In het kader van de viering van de bevrijding hebben we gekozen voor maandag 7 mei. Aanvang 20.00 uur. Nadere informatie volgt nog, maar we raden u aan deze datum alvast te noteren. Dagboek van zuster Verona - deel 12. 25 november Nu zijn veel Engelsen in Meerlo. De rollen zijn omgekeerd. Het is weer zeer gevaarlijk. Voortdurend werd weer geschoten. Alle ogenblikken moeten wij vliegensvlug de kelder in. Veel ruiten zijn stuk, geen vuur! Het is koud. Niemand mag op straat komen. Vanmorgen hadden wij de H. Mis en H. Communie in de pastorie. Blij en dankbaar dat wij zijn! Wegens de granaten konden wij pas om half vier eten. 26 november. Zondag. Geen H. Mis gehad. De granaten vlogen over de weg. Toen ik op enige afstand melk haalde, zeiden Drüggen en van der Sterren, dat de Engelse commandant de evacués aanraadde te vertrekken. Inderhaast werd gepakt en koffie gedronken. Wij hadden één kruiwagen, die was te zwaar belast. Onderweg hielpen goede mensen om de beurt kruien. Zo kwamen we langzaam verder en eindelijk in Oirlo, Molenhoek. Om de beurt wilden wij kruien, de mannen durfden niet verder te gaan. Wij konden het niet. Het was te zwaar. Vrouw Rongen (Dien Rongen-Strijbos, Wiekes Dien JS) kwam buiten en zei: "Ik zal kruien tot aan het klooster." Dat was nog twintig minuten. 8 ttcfitmg fjeemfcunötg Cenootscfjap tqstcnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 8