l8i Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 15 januari: Lezing LGOG door Piet Hermans en Tenny Tonen in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1 Venray. Aanvang 19.30 uur. Thema: 'Carnaval in Venray'. Deze lezing is wellicht ook zeer interessant voor de leden van onze carnavalsvereniging en voor andere liefhebbers van carnaval. De lezing is voor iedereen gratis toegankelijk. Woensdag 31 januari: Lezing over de opgravingen in Meterikse Veld en de archeologische vondsten. Kring Ter Horst LGOG. Woensdag 7 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945 in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 As hij öw dat gegaeve hit, dan is 'm de ziel aachter uut de koont gevloge. (Dat heeft hem pijn gedaan om er afstand van te doen.) 9 Öp de kneeje driëve! (Iemand heel moe maken door veel werk op te geven.) 9 Ik heb 'm knuuëp gegaeve. (Ik heb hem slaag gegeven.) 9 Urst knoëvele en lekke, dan knippele en stekke.(In de verkeringstijd is alles koek en ei, maar als men getrouwd is, gaat het weieens mis.) 9 Twieë batse make ieën koont. (Twee halve vormen samen een hele.) Dagboek van zuster Verona - deel 11. 22 november Toestand zeer kritiek. Weer geen H. Mis. Tot onze schrik en grote droefheid zien wij de kerk en de molen van Oirlo niet meer. Ze hebben alles laten springen, ook de kerk van Tienray. Wat een ver woesting. Liggen nog niet genoeg kerken in puin? Niet allen de torens, maar zowat de hele kerken liggen in puin. Wij werden gewaarschuwd niet buiten te komen. De Meerlose kerktoren zou het zelfde lot ondergaan. Allen de kelder in. Toen de kerk vernield was, heb ik de massa puin kunnen bekijken metontzetting. De mooie, grote, nieuwe kerk, zowat helemaal een berg puin. Op de straat lag het puin bijna vijf meter hoog. Wat een onheil hebben de Duitsers toch gebracht over de een voudige Limburgse dorpen. Ik moest naar Klein Oirlo om levensmiddelen te halen. Een dubbele wacht in het 'Sperrgebiet' stuurde mij terug. Op de terugweg kreeg ik twee broden van Vissers en Reijnders en melk van Jenniskens. Vannacht is de achterhoede van de artillerie ook vertrokken. God zij dank. Ook het zware geschut is vannacht vertrokken. Het was voor ons een voortdurende be dreiging. Wij konden toen niet begrijpen dat de Engelsen niet op het geschut mikten. Nu weten wij beter. O.L. Heer heeft ons beschermd. Van bevoegde zijde hoorden wij, dat de Engelsen secuur wisten wat in Meerlo te doen was. Zij waren goed op de hoogte, maar ter wille van de vele evacués hadden zij Meerlo gespaard en niet op het geschut voor onze deur gemikt. Helaas, er zijn weer nieuwe soldaten gekomen. Infanterie. Op de straat lagen twee kruiwagens. Wij hebben ze binnen gehaald. De toestand is erg kritiek. De soldaten zeggen dat wij er uit moeten. God beware ons! Hier zijn duizenden evacués. Stientje is nog altijd dezelfde. Zr. Jozefit en Zr. Damase hebben er veel werk mee. Zr. Gertraud is aan de was. Alles ontbreekt haar. Het regent de hele dag. Het altaar en de muur erachter staan nog! Vannacht was het rustig. 18 ticfjtmg fjeemfcun&g 6enootscfjöp Cqstcnray 'scaurs

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 18