De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray wenst iedereen een Zalig Kerstfeest toe 21 Momenteel zijn we bezig met een historische beschrijving van Nico van Melo en van de 'Vooruitgang'. Kunt u ons helpen met foto's en/of feiten, neem dan a.u.b. contact op met Jan Strijbos tel. 571677. Kerstmis Het woord 'Kerstmis' bete kent eigenlijk 'Christus-mis', omdat dit feest aan de geboorte van Christus toegewijd is en is samengesteld uit de woorden 'kerst' en 'mis'. Het kerstfeest wordt in de christelijke wereld gevierd op 25 december, maar in de oosters-orthodoxe kerken wordt een andere kalender gebruikt, zodat het daar twee weken later valt. Veel elementen in de wijze waarop men Kerstmis viert gaan terug op Germaanse tradities. De Germanen vierden rond Midwinter reeds midwinter- of joelfeesten, waarbij het boze werd verjaagd en het licht werd begroet. Het Joelfeest, een zonnewendefeest ter ere van de zonnegod Frey, duurde twaalf dagen, waarbij de kortste dag, 21 december (Midwinter), de belangrijkste was. Er werd dan een Joelvuur ontstoken en een everzwijn geofferd. Een naaldboom werd versierd met onder meer appels en later in brand gestoken. De boom brandde lang en wellicht is daar onze verlichte kerstboom uit voortgekomen. De groenblijvende naaldboom was bij de Germanen ook een vruchtbaarheidssymbool, de vertegenwoordiging van de vernieuwing van het leven. De boom stond centraal bij de midwinterviering. Lange tijd heeft de rooms-katholieke kerk de kerstboom dan ook geweerd, omdat deze met de inhoud van het kerstfeest niets te maken heeft. Uiteindelijk heeft men de kerstboom toch maar geaccepteerd en er een symbool voor 'het Licht' van gemaakt. In de vierde eeuw zorgde keizer Constantijn de Grote ervoor dat Kerstmis op 25 december kwam te vallen. Op deze datum werd rond de Middellandse Zee tot dan toe de zonnegod vereerd onder vele verschillende namen zoals Ra in Egypte en Helios in Griekenland. In het late Romeinse Rijk was dit vooral de zonnegod 'Sol Invictus', de onoverwinnelijke zon. Omdat Jezus het Licht van de Wereld genoemd werd, besloot Constantijn dat Hij rond deze feestdagen geboren moest zijn. Foto uit 1973 van de kerstgroep in de pastorie, toentertijd bewoond door pastoor Arts.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 21