Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray l Woensdag 3 januari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 15 januari: Lezing LGOG in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1 Venray. Aanvang 19.30 uur. Deze lezing wordt verzorgd door Piet Hermans en Tenny Tonen en heeft als thema: 'Lezing over de carnaval in Venray'. Wellicht dat de lezing zeer interessant is voor bestuur en leden van de Schanseknuppels en voor andere inwoners die carnaval een warm hart toedragen. De lezing is voor iedereen gratis toegankelijk. Boerengezegden 9 Die spiers is klaor kaer! Die perzik is alleen maar pit!) 9 Ge hoeft mar dur ieën lej van de kaerk gedekt te zien. (Had men een geestelijke in de familie, dan kon men meer bereiken dan een ander.) 9 Kald tot ien de sparre. (Tot op het bot verkleumd zijn.) 9 Verget öw aide kammeraöj nie, a'che neeje kriegt! 9 "Alle bitjes bate", zaej de vos en hij snapte zich 'n mug. Bomkrater Vorige week publiceerden we een foto met als bijschrift: 'De krater van een granaatinslag tegenover de woning van de familie Rambags-Cleven aan de Horsterwegwaar nu de familie van Eek woont.' Van Toon Kuijpers (van Handrie) uit Horst kregen we hierop de volgende reactie: 'De krater voor de deur van Gerrit Rambags is zeker geen granaattrechter maar een bomtrechter. De bommen zijn, ik dacht begin 1944, afgeworpen door een in nood verkerende geallieerde bommenwerper. Het vliegtuig heeft meerdere bommen in het niemandsland afgeworpen. De bommen zijn in een reeks terecht gekomen schuin parallel aan de Venrayseweg. Enkele bommen zijn toen niet ontploft en hebben er nog lang gelegen. Ik meen te weten dat het vliegtuig in Veulen is neergestort. Onder voorbehoud.' We zijn blij dat er lezers zijn die onze artikelen met zoveel aandacht lezen en die correcties aanbrengen, waar dat nodig is. En ook de aanvullende informatie helpt ons met een juiste beschrijving van onze dorpshistorie. Bedankt, Toon. Schenking Van de families Rambags/van Osch/Duijkers/Emonts ontvingen we nog een bedrag van 30,- op onze bankrekening. Dit is een restantbedrag van hun onlangs gehouden familiereünie, waaraan wij een bijdrage leverden in de vorm van het exposeren van archiefmateriaal, het vertellen over onze dorpshistorie en het verzorgen van een excursie naar de Castenrayse Berg. Samen met een zeer grote, eerder gedane donatie van €120,- hebben de voornoemde families ons wel erg goed bedacht, waarvoor onze allerhartelijkste dank! Geheel in de lijn van hun afkomst Hannes Rambags en later zijn zoon Piet exploiteerden de hengstenhouderij van Hengstenassociatie 'Vooruitgang') zullen we het bedrag reserveren voor een monumentje van Nico van Melo. Deze in Nederland beroemde hengst werd in 1939 Nationaal Kampioen en wordt wel de 'Kampioen der Kampioenen' genoemd. Hengstenassociatie 'Vooruitgang' Venray-Horst werd opgericht in 1913 en importeerde en exploiteerde diverse tophengsten vanuit België, het stamland van de trekpaarden. Daarmee droeg de associatie in hoge mate bij aan de verbetering van dit paardenras en aan de voorspoed van de Noord Limburgse, agrarische bevolking. De betekenis van Nico van Melo voor de fokkerij van het Nederlandse trekpaard is zelfs bij benadering niet in te schatten. Een hengst die zeker een monumentje waard is! 20 >ttcf)ting fjcctnfcun&tg fcenootscfjai Cqstcnrqy i»**;

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 20