Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Zaterdag 18 november: Expositie, lezing en excursie bij reünie familie Rambags in De Wis. Maandag 20 november: Lezing over archeologie en Trade Port Noord in Blerick (ook in relatie tot het Floriadeterrein) door Xavier van Dijck. Zaal 'Het Trefpunt' Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 20 november: Bijeenkomst over de historische waardekaart in De Kemphaan Venray. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 november: Presentatie boekje 'De harde werkers van de Boerenbond Castenray' in De Wis. Aanvang: 14.00 uur. Maandag 27 november: Vergadering Lokaal Historisch Platform in De Kemphaan Venray. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 6 december: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 18 december: Lezing door Toon den Brok over 'Kloosters in Venray en Jerusalem in het bijzonder', Zaal 'Het Trefpunt' Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Wat is dat 'n hollewaaj! (Eigenaardige vrouw met weinig verantwoordelijkheidsbesef.) Hoeëg gesprönge is lieëg gevalle! 't Zal wel gennen hönning dowwe. (Het zal vannacht wel koud zijn.) 9 Die lacht um ennen hoondestroont! Trek 's iemes 't himd uut, dén 't gén an hit! (Van een kale kikker kun je geen veren plukken.) Dagboek van zuster Verona - deel 4. (De zusters verblijven nog steeds met een groot aantal andere evacués in Castenray in de kelder van de woning van meester Vollebergh.) 23 oktober Des morgens om zes uur was er weer een korte, hevige aanval. Dag en nacht bleven we in de kleine kelder. Verschillende personen hadden een vaste plaats op de trap, ook om te slapen. Ik was ziek en dan die voortdurende angst bij het inslaan van de Engelse granaten. Natuurlijk vielen er doden onder de soldaten. Dag en nacht kwamen ze ook nog in de kelder. Wij konden bidden!Samen, o zo innig! Verschillende zusters kregen dikke, stijve benen tot over de knie. Ik was bang dat de huid zou scheuren, daarom gingen we overdag om de beurt liggen. Die weelde konden zich overdag slechts twee van de vierendertig personen permitteren. Zr. Debora en ik waren er wel het slechtst aan toe. Na het liggen werd het ook gauw beter. Een paar jongens lagen 's nachts op de kolen. 24 oktober Zoals de vorige dag. Naar Oirlo's klooster geweest. 25 oktober "Zeer gevaarlijk". Duitse doden begraven. Met salvo's die ons weer bijna noodlottig werden. Nieuwe, hevige aanval van de Engelsen op de plaats waar wij woonden. 26 oktober Was ik weer in het klooster en haalde wat ik vinden kon. Niemand durfde mee. De koster gaf mij wat mee voor zijn broer die nog in Oirlo was. De officier, plaatsvervanger van de commandant, keek mij niet erg vriendelijk aan. Mijn dagelijkse bezoeken verveelden hem blijkbaar en vervulden hem met wantrouwen. Er was spionage. Een jongen werd op Hoogriebroek (14 uur lopen van het klooster) neergeschoten. Hij had een boodschap aan de Engelsen gebracht en was op de terugweg. 20 §ticfiting fjeemftunötg 6enootscfja] tastenrqy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 20