Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Dagboek van de laatste oorlogsmaanden 1944 -1945 opgetekend door zuster Verona geboren Anna Maria Weber. Congregatie van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid - klooster Maria Regina Oirlo. Hoofd van de meisjesschool in Oirlo van 1936 - 1946. 1 A Zaterdag 21 oktober: Officiële ingebruikname van het onderkomen van heemkundegroep 't Raokeliëzer Merselo. Locatie: Kleindorp 25. Tijd: 14.00-17.00 uur. Zondag 22 oktober: Presentatie door Literair Café Venray van twee nieuwe fietsroutes door de Venrayse wijken en kerkdorpen. Bibliotheek Venray - aanvang 14.30 uur. Maandag 23 oktober: Geschiedenisquiz Venray met als thema 'Geloof en bijgeloof. Woensdag 1 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 20 november: Lezing over archeologie en Trade Port Noord in Blerick (ook in relatie tot het Floriadeterrein) door Xavier van Dijck. Zaal 'Het Trefpunt' Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 18 december: Lezing door Toon den Brok over 'Kloosters in Venray en Jerusalem in het bijzonder', Zaal 'Het Trefpunt' Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Van Helmoond kömme. (Goed kunnen praten. 'Hél' met de 'moond' zijn.) 9 "Enne goejen dag same", zaej de vos en toen kwaam hij de henneköj binne. 9 Kwart ower 't hénnegat, tied urn d'n haan te melke. (Kreeg men soms als antwoord, wanneer men vroeg hoe laat het was.) 9 "'t Zal vandaag wel hét werre", zaej de heks, toen zij verbrand zeuj werre. 9 Dén löt nog gén hét iëzer ligge. (Hij pakt alles wat hij kan. Hij steelt veel.) Dagboek van zuster Verona - deel 1 Oirlo, 15 sept. 1944 A.v. U. Allerh. Hart v.Jezus A.v.A.J. Korte aantekeningen uit een veelbewogen moeilijke tijd. Vóór half Sept. '44 werden hier de scholen gesloten wegens luchtgevaar, dat met de dag dreigender werd. Boven ons, naast ons, vóór en achter ons was blijkbaar een verzamelplaats van komende en vertrekkende vliegtuigen. - Herhaaldelijk boven ons luchtgevechten. - Brandende vliegtuigen kwamen boven de school en het klooster. Drie weken hadden wij een Duitse officier met oppasser en chauffeur in de school. Deze zorgden dat verder geen soldaten in het klooster en de school kwamen. Een generaal en twee officieren hadden kamers gevraagd in het klooster. Wij moesten ze reserveren. Gelukkig zijn ze nooit gekomen. Origineel in drie schoolschriftjes in het kloosterarchief van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid St. Annastraat 71 Tegelen Bewerking in 2006: Jan Strijbos ticfiting fjeemKunöt'g Cenootscfiap Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 14