Stichting Heemkundig Genootschap Castenray lé Woensdag 4 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 7 oktober: Officiële ingebruikname van het onderkomen van heemkundegroep 't Raokeliëzer Merselo. Nadere gegevens volgen. Zaterdag 14 oktober: Landelij ke Archievendag met openstelling gemeentearchief Venray Maandag 23 oktober: Geschiedenisquiz Venray met als thema 'Geloof en bijgeloof Boerengezegden 9 Iemes wat öp de haör doen. (Iemand op zijn kop geven.) 9 Enne zoeplap is enne groeëte theoloog, went hij kent alle héllegedaag! 9 Ieën hén lit 'n ej en honderd hénne kakele. 9 Zó stief as 'n hankhaolt. Een geslacht varken hing vroeger met de achterpoten aan het 'hankhaolt'.) 9 De wiedste haej blaöjt 't mojst, mar de haej doonbeej geft de maeste honning! (Wat men van ver haalt, lijkt het beste, maar is dat lang niet altijd.) Juffouw Timmermans - deel 2. Naar Castenray. Voordat Richard Verheggen uit Buggenum rector van Castenray werd, was hij kapelaan in Helden. Toen Castenray in 1932 wegens boventallig aantal kinderen een leerkracht nodig had, seinde rector Verheggen mij in dat ik moest solliciteren. Ik deed dat met succes, mede dank zij de steun die ik daarbij ondervond van meester Vollebergh, het hoofd van die school. Ik moest toen onder toeziend oog van meester Vollebergh les geven. De meester had snel gezien dat ik aan de eisen, die men toen stelde, ruimschoots voldeed. Twee en een halfjaar heb ik in Castenray gewerkt. Plotseling moest ik toen vertrekken vanwege de daling van het aantal kinderen door de kwestie 'Schoolstrijd Oirlo-Castenray'. Rector Verheggen moest dan de kinderen van school halen en zorgen dat ze in Oirlo naar school gingen. Hij kende het stille verdriet van vele ouders. Welke ouders durfden in die dagen tegen de wil van de pastoor van Oirlo, tegen de wil van de kerk, in te gaan? Ik weet nog dat enkele ouders hun kinderen niet naar Oirlo stuurden, maar naar Tienray, naar Meerlo en sommigen zelfs korte tijd naar Horst. Lies (de vrouw van Wiel Jacobs, alias van de Waters Wiel) en Driekus Camps zijn in die tijd twee jaar niet naar school geweest en kregen toen les van meester Lucassen in Horst, waar hun vader ze twee maal per week naar toe bracht. Rector Verheggen kon er niet tegen dat de schoolstrijd tussen Oirlo en Castenray op die manier over de hoofden van de kinderen en hun ouders werd uitgevochten. Maar hij meende 1 zijn plicht te moeten doen ten opzichte van de pastoor van Oirlo. Als rector was hij immers de ondergeschikte. Ook achterafmoet ik constateren dat dit een zwarte bladzijde is in de geschiedenis van Oirlo met als oorzaak het egoïsme van de pastoor van de Katholieke Kerk. Ik ben er van overtuigd dat dit het leven van rector Verheggen heeft bekort. Op wachtgeld. Door het optreden van de pastoor van Oirlo kwam ik op wachtgeld. Als 'wachtgeldster' heb ik nog negen maanden in Arcen aan de school gestaan, waarna ik door deken Joosten van Helden tot onderwijzeres in Helden-dorp werd benoemd en ik een vaste aanstelling genoot. Ik ben daar op 1 januari 1935 begonnen. In 1938 heb ik toen een huis gebouwd in Helden, waarin ik 62 jaren, tot 2000, heb gewoond. 20 •ticfjting fjcemfcun&g 6enootscfiai Cqstcnray *<y i/

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 20