verdere jeugd hebben ze heel veel zorgen aan mij besteed. Doordat ik moeilijk kon lopen, bracht de knecht mij dagelijks met de kar naar de lagere school in het dorp en haalde hij mij 's avonds weer op. Mijn jonge jaren speelden zich af in een tijd van werkeloosheid en armoede. In geheel West Europa heerste na de Eerste Wereldoorlog armoe en ellende, zowel in de steden als in de dorpen op het platteland. Zo ook in ons dorp. Zoals in die tijd gebruikelijk was, werden meisjes met een lichamelijke handicap opgeleid tot coupeuse. Zij konden dan tegen enige vergoeding wat naai- en herstelwerk in de over het algemeen grote gezinnen gaan verrichten, om zodoende in hun onderhoud te kunnen voorzien. "Niks daarvan", zei mijn vader, toen ook dat voor mij werd geopperd. "Geen sprake van. Jij wordt schooljuffrouw." In die tijd waren de vaders nog baas in het gezin en zo gebeurde het dat ik voor een periode van twee jaar werd ondergebracht op de kostschool in Steyl bij de zusters, waar ik de 7 klas van de lagere school deed. Mijn vader vond dat beter, mede en vooral, omdat ik in het dorp vanwege mijn handicap nogal werd gepest. Ik heb toen aan den lijve ondervonden hoe erg het voor kinderen is, gepest te worden. Daarna ben ik in een internaat in Blerick geplaatst, waar ik gedurende vier jaren de kweekschoolopleiding heb gevolgd. Het was een moeilijke tijd bij de nonnen, die zeer streng, doch rechtvaardig optraden en alleen het goede voorhadden met hun meisjes. Maar ik zal die strengheid en die beklemming nooit vergeten. Het was geen mooie tijd in mijn jonge leven. In 1928 slaagde ik als onderwijzeres. Toen zat ik thuis en had geen werk. Het was immers crisistijd. In die tijd heb ik twee dagen per week les mogen geven aan de lagere school in Helden. (wordt vervolgd) Onderwijsexpositie Oirlo Op donderdag 21 september wordt in de basisschool Maria te Oirlo in schoolverband een door Jan Strijbos samengestelde expositie geopend. Bijna 600 foto's geven een historisch overzicht van de school in Oirlo vanaf 1890. Behalve foto's worden ook een aantal andere zaken geëxposeerd. Heel bijzonder is een bouwtekening uit 1850 van het voormalige schooltje en de onderwijzers woning bij de kerk. Een andere bouwtekening dateert van 1890 en laat de uitbreiding zien van de in 1868 gereed gekomen jongensschool. Een periode dat de Castenrayse kinderen in Oirlo naar school gingen. Deze expositie is voor iedereen te bezichtigen op donderdag 21, vrijdag 22, maandag 25 en dinsdag 26 september, telkens van 16.00-17.30 uur. Op zaterdag 23 september kan de expositie bezocht worden door de deelnemers van de schoolreünie van 15.00-18.00 uur. Tijdens deze reünie wordt om 15.30 uur het door Jan Strijbos geschreven boek over de onderwij shistorie van Oirlo gepresenteerd. 11 begrafenis en crematie onderneming Pr. Marifkestraat la 5802 BV Venray Venrayseweg 104 5961 AJ Horst telefoon 0478 55 01 50 telefoon 077 398 70 99 Wij zi)n dag en nacht bereikbaar onder telefoonnr. 0478 550150

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 11