Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 4 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 14 oktober: Landelijke Archievendag met openstelling gemeentearchief Venray. Zaterdag 21 oktober: Officiële ingebruikname van het onderkomen van heemkundegroep 't Raokeliëzer Merselo. Nadere gegevens volgen. Maandag 23 oktober: Geschiedenisquiz Venray met als thema 'Geloof en bijgeloof. Boerengezegden 9 't Zal d'r haör waeje. (Het zal er onstuimig aan toe gaan.) 9 Mar goéd smaere en mar goëd aete, went ien de haej kumt öw niks tege. (Er is later geen tijd meer om iets binnen te krijgen.) 9 Wat an 't haendje hebbe. (Losse verkering hebben. Een scharreltje hebben.) 9 As haaj kumt, is hebbe weg. 9 Stón te kiëke as 'n zog vur 't hekke. (Heel verbaasd kijken.) Onderwijs We hebben de afgelopen maanden nogal wat artikelen kunnen wijden aan het onderwijs van vroeger. Allemaal feiten die niet terug te vinden zijn in het boekje '60 Jaar onderwijs in Castenray 1922 1982', dat geschreven is door meester Piërre Mennen en die daarop een prima aanvulling vormen. Zo hadden we onlangs een mooi artikel van Toon Vollebergh over meester Theo van de Voort en vandaag starten we met een driedelig verhaal van Toon Kuijpers over juffrouw Timmermans. We zijn heel blij met deze bijdragen en danken onze 'gastschrijvers' dan ook heel bijzonder. 10 Juffrouw Timmermans - deel 1. "Ik heb een heel mooie periode gekend aan de lagere school te Castenray, waar ik veel, heel veel van meester Vollebergh heb geleerd. Ik ben die meester mijn lange leven lang niet vergeten. Ook heden ten dage denk ik nog vaak met een tevreden gevoel terug aan hem en zijn dorp, waar tevreden en rustig levende mensen woonden. Natuurlijk speelden meester van de Voort uit Tienray en juffrouw Derksen uit Venray eveneens een belangrijke rol in mijn toen nog onervaren, jonge leven. Ook aan hen denk ik met grote tevredenheid terug." Aan het woord is juffrouw Timmermans. Bij de Castenrayse jeugd, in die tijd beter, bekend als 'Juf Turn'. Twee juffen aan de school in Castenray. Geheel rechts juffrouw Derksen die in 1922 kwam en naast haar juffrouw Timmermans, die precies tien jaar later het schoolteam completeerde. Hoofd was meester Herman Vollebergh en verder stond ook nog meester Theo van de Voort aan school. Juffrouw Timmermans vervolgt haar verhaal: "Ik werd in 1910 op een boerderij in een dorpje, even klein als Castenray, Egchel, in de gemeente Helden, geboren. Ik ben gehandicapt geboren en mijn ouders hebben heel veel zorgen aan mij besteed. Niet alleen gedurende mijn eerste levensjaren, toen mijn vader diverse keren met mij naar een ziekenhuis in Utrecht reisde. Ook tijdens mijn pticfjtmg fjccmfcunfng fcenootscfjai 1 tastcnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 10