Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Meester Theo van de Voort - deel 3. Woensdag 6 september: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 0 Van haölter haolt gemakt! (Werd gezegd, als men vroeg van welk hout iets gemaakt was en men wist het antwoord niet.) 0 Lót 'm gaon, götje! (Vooruit, we gaan flink aan de slag.) 0 Ennen haaw en enne snaaw is zoeë gebeurd. 0 Dén graöjt ien 't geld. (Naarmate het vee ouder wordt, brengt het meer op.) 0 Op d'n heb uut zien. (Er op uit zijn een voordeel te halen.) In 1939 trouwde hij met Catharina van Rijswijck, ook uit 'Tiendere'. Het paar ging in Venray wonen op d'n Draol, nu Julianastraat, waar de drie oudste kinderen Leonoor, Maria en Carolien zijn geboren. Nog voor het einde van de oorlog werd hij tot leraar Nederlands benoemd aan het gymnasium van de paters Franciscanen in Venray. Zijn opvolgster in Castenray werd juffrouw Meester Theo van de Voort in zijn klas. Wie kan ons meer vertellen over deze foto? Toen in oktober 1944 het front naderde en Venray na de val van Overloon in de vuurlinie terecht kwam, is het dorp dagenlang beschoten door de Engelse artillerie en bestookt door de raketten van Tyfoons en andere jachtvliegtuigen. Bij het bombardement op 12 oktober werd ook het huis van meester van de Voort zwaar beschadigd. Het gezin was toen al gevlucht naar Tienray. Hij met twee kinderen achter op de fiets en zij te voet met de jongste telg in de kinderwagen. Toen ze na de bevrijding van Tienray op 25 november terug wilden, bleek Venray onbewoonbaar verklaard, de bevolking door onze bevrijders geëvacueerd en dat niemand Venray binnen mocht. Het gezin heeft toen enkele dagen bij ons, het gezin Vollebergh, gelogeerd tot ze onderdak vonden bij de familie Philipsen op het Schoor (Rieterhof). Toen Venray weer vrij gegeven was en het huis provisorisch hersteld, konden ze eindelijk weer terug naar huis. Niet voor lang! Meester Van de Voort werd in 1945 benoemd aan het Bernardinuscollege van de paters Franciscanen in Heerlen. Sindsdien woonde het gezin in Valkenburg, waar de twee jongste kinderen zijn geboren. Drent. ttcfjtmg fjeemfcunStg ©enootscfia: Cdstenrqy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 12