y\rts Philipsen (Rieter Sjaak van het Schoor) en mijn vriendje Theo Willemssen. Hij deed op ons, vijfdeklassers, een dringend beroep om ons 'volwassen' te gedragen nu hij het zo druk kreeg. Meester van de Voort kreeg toen een onderwijsassistente, een 'kwekeling met akte'. Dat was een werkeloze leerkracht, die tegen een laag salaris, niet meer dan zakgeld, ervaring kon opdoen, wat de kansen op een echte baan moest vergroten. Wij, de jongens van de vijfde, vonden juffrouw Steeghs uit Horst een knappe juffrouw, dat weet ik nog wel. We begonnen blijkbaar al wakker te worden! Naast het onderwijs aan drie klassen inclusief voorbereiding en correctie kregen degenen, die 'door wilden leren' nog Franse les van hem. Zelf leerde onze meester ook door!! Eerst voor de hoofdakte en daarna voor de akte M.O. Nederlands, een zware studie van vele jaren. Hij moet dan ook een intelligente doorzetter zijn geweest. Meester van de Voort in het klaslokaal met ruim veertig kinderen. In die tijd heel gewoon. Hij maakte zich verder nog verdienstelijk voor de Castenrayse gemeenschap. Aan hem dankt Castenray zijn volkslied 'OchCasele, mien Casele' en in Veldeke, het tijdschrift voor Limburgse volkscultuur legde hij uit waarom 'd'n düvel gènne Casselse jong ien de hel wooj'. Voor de Jonge Boeren organiseerde hij een heemkundedag met tentoonstelling van huisraad, gereedschap en werktuigen uit vroegere tijden. Dat spul vond daarna een plaats in zijn 'museum', het vierde lokaal, dat toen leeg stond. Hij was zeer geïnteresseerd in de heemkunde en de prehistorie van Castenray. Hij wees er ons op dat net voorbij Piet Duijkers tegenover Kemmelings aan de Venrayseweg, (die vreemd genoeg nu Horsterweg heet) op de akkers steenrode aarde lag, vooral in de herfst als er geploegd was, kon je dat goed zien.. Hij vermoedde toen al dat daar vroeger een veldoven had gestaan, waarin stenen werden gebakken. Hij bracht potscherven mee, pijlpunten en andere stenen werktuigen, die je het beste na een regenbui kon zoeken op pas geploegde akkers. Het waren de schatten van zijn museum. Hij kon daar boeiend over vertellen. Met zo'n meester kwam en kom je als leerling echt aan je trekken, (wordt vervolgd) LAAT BIJ UW VERDRIET ONZE ZORG EEN TRQQ5T ZUN 7 tecjrafenls en crematie onderneming Pr. A4a rijkestraat ïa - 5802 BV Venray telefoon 0478 55 01 50 Venrayseweg 104 4 596l/\-l lorst telefoon 077 398 70 99 WJ zifn da$ en nacht bereikbaar onder telefoonnr. 0478 550150

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 7