Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Meester Theo van de Voort - deel 2. 6 Maandag 28 augustus: Ledenvergadering van het Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan te Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 6 september: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Goed ovverleed, is half gedaon. Hangoeër af zien. (Iemand die de plechtige communie gedaan had.) 9 Gij kunt mij d'n baolt hachele! (Je kunt me de rug op! Je kunt naar de pomp lopen!) 9 Mit de graove snaor. (Grove taal gebruiken.) 9 D'n ieënen haan duut d'n andere kraeje. Ik laat meester van de Voort, zo zal ik hem altijd blijven noemen, nu even zelf aan het woord. De tekst staat in het boekje, dat 'het hoofd der school', Pierre Mennen, in 1982 schreef met als titel '60 jaar onderwijs in Castenray 1922-1982' "Op 1 juni fietste ik 's morgens vroeg voor de eerste keer de weg, die ik nog duizenden keren zou fietsen: van Tienray over de overweg naar Klein-Oirlo en dan naar Castenray. Het pad was ook die eerste dag niet best: vol kuilen, waarin het water bleef staan als het regende. Zo heb ik vele, vele malen de heldere en donkere luchten in de gladde waterplassen zien weerkaatsen. In de komende jaren zou dat pad vaak verbeterd worden als de mensen van Klein-Oirlo opgeroepen werden om 'hand- en spandiensten' te verrichten voor de gemeente. Die weg was mooi, vol afwisseling: wei, akkers, hei met berkenboerderijen en andere behuizingen. Nooit zal ik die weg vergeten. Toen ik bij de school aankwam, stonden daar bij de open deur uit te kijken over een groep rennende spelende kinderen, twee figuren: het hoofd en de juffrouw. Ik werd vriendelijk welkom geheten door het hoofd en voorgesteld aan juffrouw Derksen met wie ik vele jaren heb samen gewerkt. Zo ben ik in Castenray gekomen.. Lang ben ik er gebleven. Veel mensen heb ik er leren kennen, zeer tot mijn genoegen kan ik zeggen, zodat ik met vreugde aan hen terugdenk. Ik zou er velen willen beschrijven en ze willen danken voor hun samenwerking en hulp, die ik van hen heb ontvangen, vooral ook tijdens de oorlog en nadat ik uit Castenray vertrokken was. Eigenlijk ziet men dan pas hoe goed vele mensen waren en men leert ze dan nog meer waarderen dan vroeger". Einde citaat Het bovenstaande geldt ook voor de meester zelf. Wij, de kinderen Vollebergh, werden met Sinterklaas zolang we 'geloofden' verrast met een cadeautje, dat Sinterklaas voor ons in Tienray had gereden. Ik veronderstel dat hij wat wilde terugdoen voor de kopjes koffie en de boterhammen, die na het surveilleren tijdens de mis bij ons voor hem klaar stonden. Hij was immers op de nuchtere maag al voor dag en dauw naar Castenray gefietst, want wie te communie wilde, moest destijds nuchter blijven. Met de komst van meester van de Voort werd de klassenindeling anders. Juffrouw Derksen behield de jongste leerlingen in klas 1 en 2. De 3de en de 4de klas werden aan de nieuwe meester toevertrouwd en Vader kreeg de 6de en de 7de klas. Die 7de klas was nieuw en hing samen met de verlenging van de leerplicht met één jaar. Ik weet nog dat meester van de Voort in 1939 de vijfde klas erbij kreeg. Dat was de klas waar ik in zat en met mij Jet Duijkers van Piet Duijkers, Mien Arts uit Klein-Oirlo, Jacques Sticfiting fjccmfUmSig 6enootsc(ja: tastcnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 6