Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Meester van de Voort *1 augustus 1903 - f 28 september 1989. Deel 1. Maandag 28 augustus: Ledenvergadering van het Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan te Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 6 september: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 As ge 't hange gewend ziet, liejde van 't bèmmele niks mér! 9 Van de graot gaon. (Flauwvallen.) 9 Zien haör terug hale. (Zijn gram halen.) 9 Van hedde 'm nie, dan kriede 'm nie! (Met veel energie aan de slag gaan.) 9 Alzelaeve ien d'n haam zien. (Altijd bezig zijn.) Nieuw artikel Medio juli stuurde Toon Vollebergh (zoon van meester Vollebergh) uit Helvoirt een door hem geschreven tekst over Theo van de Voort, oud-onderwijzer in Castenray. Deze tekst vormt een mooie aanvulling op de historische gegevens van het onderwijs in Castenray die we reeds eerder publiceerden. We zijn Toon dan ook heel dankbaar voor zijn bijdrage aan de Castenrayse geschiedschrij ving. Momenteel is Toon bezig met een artikel over de familie van de Voort die zich in de Tweede Wereldoorlog zeer verdienstelijk heeft gemaakt in het verzet en waarin ook de Castenrayse bevolking een aandeel had. Verder wil hij nog een tekst schrijven over juffrouw Derksen, die evenals meester Vollebergh in 1922 aan de nieuwe school in Castenray benoemd werd. Meester van de Voort kwam een jaar later. Het is bijzonder fijn dat er mensen zijn die hun kennis en herinneringen over het Castenray van vroeger op papier willen zetten en ons hiervan deelgenoot willen maken. Zeer bedankt hiervoor! De vader van Meester van de Voort (f1961) was afkomstig uit Maashees en vestigde zich als brood- en banketbakker in Tienray, dat al vanaf de 15de eeuw een bedevaartplaats was van Maria, Troosteres der Bedrukten. Die devotie was medio 19de eeuw in de versukkeling geraakt, maar in 1874 wist de nieuw benoemde pastoor Maessen de Mariaverering weer nieuw leven in te blazen. Hij bleek een man, die een vooruitziende blik paarde aan een gezonde zakelijke inslag. Kort daarvoor was in Lourdes Maria verschenen en dat had in de Katholieke wereld grote beroering veroorzaakt. Pastoor Maessen hoopte van Tienray een Klein Lourdes te maken, een bedevaartplaats van O.L.Vrouw Onbevlekte Ontvangenis. Dat was de naam die Maria zelf had genoemd in 1858 toen zij voor de laatste keer verschenen was aan Bernadette Soubirous en haar zusjes. Met die naam wilde ze aangeroepen worden. Voor velen bleef toentertijd een bedevaart naar Lourdes een vrome wens en dus ging men naar Tienray. Daar werd in de kerk een Lourdesgrot gebouwd, waarin het genadebeeld een plaats vond. Er kwam een pelgrimshuis, je kon er Lourdeswater krijgen en limonade, koek, kwatta's en koffie met gebak. In Frankrijk in het echte Lourdes was de Mariaverering "big business" geworden. Dat liep in Tienray niet zo'n vaart, maar de zaken liepen naar wens en het deed de zaak van vader van de Voort, die zich naast de Kerk op de hoek van de Spoorstraat had gevestigd geen kwaad en voor de schooljeugd van Castenray was de jaarlijkse processie in de meimaand, binnendoor langs de Valkenberg naar Tienray. Het was een hoogtepunt in het schooljaar. 4 ticfjting f)«emfcun5tg 6enootscfia Castenrgy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 4