19 Naast de drie eisenkaarten voor verkenners, was er nog een eisenkaart voor liturgie 3e, 2e en le klas en voor het insigne acoliet, voor de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Die eisen waren niet gering wat blijkt uit de eisenkaart, o.a. de inrichting van een kerkgebouw kennen, misdienaar kunnen zijn, een nooddoop kunnen doen, alle kerkdiensten kunnen voorbereiden, ook een bediening. ERVARINGEN MET DE DON BOSCO GROEP CASTENRAY. De activiteiten waren gericht op het aanleren van individuele vaardigheden die nodig waren om te voldoen aan de eisen die gesteld werden aan een 3e klasse, daarna 2e klasse en vervolgens le klasse verkenner. Daarnaast moest je binnen een groep opdrachten kunnen uitvoeren onder de verantwoordelijkheid van een patrouilleleider, de PL. De omstandigheden waren nogal verschillend, zoals opdrachten overdag of 's avonds, in de zomer of winter. Individuele vaardigheden die aangeleerd werden waren o.a.: - Knopen leggen, zoals de platte knoop, paalsteek, mastworp, schootsteek, werpankersteek en touwverkorten. - De vlag hijsen en strijken. - Salueren - Het leren van de verkennerswet en belofte. - Patrouilletekens, morseseinen, spoortekens ranginsignes. - Liturgie en spelregel 10 (gedrag in kerk en groep). De groepsopdrachten werden meestal in spelvorm uitgevoerd en vaak de ene tegen de andere groep. Aan de orde kwamen: - Communicatie d.m.v. fluitsignalen (morseseinen), vlaggen en lichtsignalen. - Spoorzoeken. - Herkennen van dieren, vogels en hun sporen en geluiden. - Oriënteren op sterren en sterrenbeelden. - Zelfredzaamheid in de natuur, zoals vuur maken zonder lucifers of aansteker, je eigen potje kunnen koken. - Het opzetten van een kamp. Het aanleren van al die vaardigheden gebeurde in het honk bij Weijs Grad, maar ook buiten in het bos bij 'Pieëterke', in het Broek en 'de Péz'. (wordt vervolgd). Informatiestand creativiteitsmarkt Bierfeesten De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray mag dit jaar het eerste lustrum laten aantekenen. We hebben in de afgelopen vijfjaar al heel wat van de Castenrayse historie vastgelegd en een aantal van onze plannen hebben we reeds ten uitvoer gebracht. Denken we daarbij aan het monument op het kerkhof voor twee oorlogsslachtoffers; de herdenkingspaneeltjes voor omgekomen bemanningsleden van neergestorte vliegtuigen; het heilig hartbeeld bij de kerk; het monument voor gedeporteerden op het dorpsplein en het veldkruis aan de Lollebeekweg. Een idee van ons, een beeld van Thei Büddiger, is prima opgepakt en gerealiseerd door de voormalige Sportvereniging Castenray. Een ander idee van ons, een beeld van een schansenmaker op het dorpsplein, is opgepakt door de Dorpsraad en wordt wellicht over enige tijd gerealiseerd. We mogen dus tevreden terugkijken op de afgelopen vijfjaar. Een beknopt overzicht van onze activiteiten willen we u laten zien in een informatiestand op de creativiteitsmarkt van a.s, zondag. We hopen dan uiteraard op veel belangstelling. Maart 1947. Oefenen voor het afleggen van de verkenners belofte en uitreiking van de oorkonde door Hopman van Etten. Er lag een flink pak sneeuw.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 19