van de onderwijzer Cor van Etten. Maar het feit dat de pastoor de aalmoezenier was van de Don Bosco Groep, doet vermoeden dat er geen ernstige bezwaren waren. Hij had als aalmoezenier in elk geval voldoende zicht op het doen en laten van de groep. Of hij was bang dat zijn patronaatswerk voor de jongeren er onder te lijden zou hebben, want ook dat was een vorm van opvang van jongeren in die tijd in Castenray en dat was een initiatief van de pastoor. Het is opvallend dat er in die tijd zoveel werd gedaan aan de opvang van de Castenrayse jeugd, maar ook weer voor te stellen als je weet dat vlak na de oorlog in 1945 voor ons jongeren weinig te doen was. De school was vernield, dus geen onderwijs en de kerk lag in puin. Daarvoor moesten nood oplossingen worden gezocht. De tijd van de wederopbouw na een evacuatieperiode. Waar blijf je dan met de jeugd als je weet dat ook elk gezin zijn eigen problemen had met de opbouw van weer een beetje normaal bestaan. Opvang van de jeugd was welkom, als deze maar in goede handen was. Het vorig jaar door onze stichting herplaatste veldkruis aan de Lollebeekweg wordt opgeknapt. De verf bladderde van het corpus en dit wordt momenteel behandeld in het atelier van de Stichting Kruisen en Kapellen Venray. Onze leden Hay Strijbos en Hay Willemssen hebben de gelegenheid aangegrepen om ook het kruis en de bidstoel onder handen te nemen. Het kruis is inmiddels geschuurd en met drie lagen uv-bestendige botenlak gestreken. Als alles klaar is, kan het er hopelijk een aantal jaren tegen. In museum 't Freulekeshuus is onlangs de expositie Veldkruis Lollebeekweg/Steegkamp P15 De naam hopman heeft een militaire oorsprong, een rang overeenkomend met een kapitein. De hopman commandeerde een 'Vendel', dat in de tijd van de huurlegers veelal in zijn persoonlijke dienst stond. In de padvinderij, een min of meer op militaire leest geschoeide jeugdorganisatie, komt deze naam dus nu nog voor. 2) De Padvinderij is een van oorsprong Engelse jeugdorganisatie, gesticht door R.S.S. Baden Powell. Hij was bevelvoerend officier in de Britse koloniën. Hij miste bij de jongere militairen het zelfvertrouwen, de vindingrijkheid en de mannelijke stoerheid. In zijn boek 'Aids to scouting(1809), geïnspireerd door het leven van de Indianen en woudlopers in Canada, zette hij militaire veldoefeningen om in spoorzoekoefeningen en avonturenspellen. Dit boek werd tot zijn eigen verbazing populair onder de jeugd. Toen hij later werd belast met de verdediging van Groot-Brittannië, zorgde hij ervoor dat de jeugd lichamelijk en geestelijk beter voorbereid werd voordat ze het leger ingingen. Dat beschreef hij in zijn boek 'Scouting for boys(1908). In de le WO. (1914-1918) werden 32.000padvinders belast met de kustwacht. De officiële padvinderij hield in 1920 haar eerste internationale bijeenkomst, de 'Jamboree', waar Baden Powell de titel kreeg van 's werelds 'chief scout'. In Nederland stimuleerden in 1910 hoge militairen het kamperen. In 1911 werd de bond 'De Jonge Verkenners' opgericht maar ook de 'Nederlandsche Padvinders OrganisatieBij de eerste werd de formulering van wet en belofte vrijgelaten, maar de tweede eiste trouw aan God, Koningin en Vaderland. Hierover dreigde een conflict te ontstaan, totdat in 1915 Prins Hendrik en J.B. van Heutz erin slaagden eenheid te brengen in de padvinderij. Bij het afleggen van de belofte kreeg men de keuze tussen: 1. Ik zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegenover God, Koningin en Vaderland. 2. Ik zal ernstig trachten een flinke jongen te zijn. Na de le WO. ontstonden groepen 'VredescoutsDeze vroegen in 1928 om aansluiting bij 'De Nederlandsche Padvinders Vereeniging' (NPV), maar dat werd afgewezen met als motivatie: De NPVziet als eerste taak der padvindersbeweging de jongens op te leiden tot goede burgers van het land. Er ontstond ook discussie tussen Katholieke en Protestante jeugdorganisaties omdat men oog kreeg voor de pedagogische elementen in het verkennersspel. In Nederland was Prins Bernhard Koninklijk commissaris van de Nationale Padvindersraad. De padvinderij kent: Welpen (jongens van 8-12 jaar). Hun devies is: 'Doeje best'. Verkenners (jongens van 12-17jaar). Hun devies is: 'Weestparaat'. Voortrekkers (jongens van 16-23 jaar). Hun devies is: 'Dient'. Sinds 1912 omvat de padvinderij ook meisjes, in Nederlandpadvindsters of gidsen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 15