Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Van Patronaat tot Gemeenschapshuis - deel 7 De Wis Vrijdag 2 juni: Opening expositie Kruisen en Kapellen in Kunstencentrum Jerusalem. Aanvang 17.00 uur. Zaterdag 3 juni: Receptie Stichting Kruisen en Kapellen in het atelier van 13.00-16.00 uur. Woensdag 7 juni: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 juni: Vergadering over de cultuurhistorische waardekaart in De Kemphaan Venray. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden 9 'n Geraöst gewieëte is 'n zaacht kusse! 9 Wat jong is spuit gaer, wat aid is bomt gaer. (Jongeren spelen graag en ouderen bomen (buurten) graag. 9 Vur d'n duvel 'n kerske öpstaeke. (Een slechte raadgever hebben.) 9 Baeter dik en gezoond, as mager en onder de groond! 9 Liever enne gaawdief an mien klink, as an de muur enne luustervink! Het vernieuwde gebouw dat altijd 't Patronaat genoemd was, kreeg een nieuwe naam: 'De Wis'. De naam werd ontleend aan de buigzame twijg, waarmee vroeger de in de Castenray se Vennen gemaakte takkenbossen, de zogenoemde 'schanse', bij elkaar gebonden werden. Deze 'wis' stond symbool voor de saamhorigheid en de verbondenheid van de inwoners van Castenray met hun dorp. Vanaf 1990 nam het gebruik van het gemeenschapshuis drastisch toe. Steeds meer verenigingen vonden er met hun activiteiten een prima onderkomen en dit tot ieders tevredenheid. Tegen een betaalbare huur kon iedereen gebruik maken van het gemeenschapshuis en de 50 regeling maakte het gebruik extra aantrekkelijk. Van de netto winst bij een activiteit ontvingen vereniging en stichtingsbestuur ieder de helft. Daar stond wel tegenover dat de organiserende vereniging zelf moest zorgen voor personeel e.d. Deze unieke regeling is tot op heden overeind gebleven en de verenigingen varen er wel bij. 18 Gemeenschapshuis De Wis met rechts de westgevel met hoofdingang. De noordgevel aan de kant van de Matthiasstraat met links de aanbouw van de zaaluitbreiding. ticljting fjeemfcunSig «jtnootscfja Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 18