Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Van Patronaat tot Gemeenschapshuis - deel 6 Renovatie Maandag 29 mei: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 7 juni: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 De gelukke zien nie uut de waereld, mar 't dient iederieën nie! (Gelukke waarheid). 9 As d'n duvel gennen tied hit, stuurt hij 'n vrommes! 9 Daor zeuj 'n vette gans wel mager werre! (Daar is schraalhans koning.) 9 Ik ziej nörges mit gemoejd. (Ik heb nergens mee te maken.) 9 "Dat zal mij nie mér ovverkömme", zaej d'n dief en toew mos hij nor de galg. Stichting Jeugd- en Gemeenschapshuis Het Patronaat, dat al dienst had gedaan als noodkerk, schoollokaal, kleuterschool jeugdhuis en gemeenschapsruimte, kampte met een gebrek aan onderhoud, omdat het kerkbestuur er geen geld aan kon of wilde besteden. Het kwam zelfs zo ver dat de elektriciteit werd afgekeurd en de gebruikende verenigingen zich schaamden om buitendorpse gasten te ontvangen. In de jaren 1960 1965 waren wel al plannen gemaakt om het gebouw te renoveren, maar door geldgebrek werden de plannen noodgedwongen in de ijskast gezet. Van 1950 tot 1970 was de carnavalsvereniging de hoofdgebruiker van de zaal. Buiten de carnavalsperiode werden er nauwelijks nog activiteiten in het gebouw georganiseerd vanwege de belabberde toestand van de gemeenschapsvoorziening. Het kerkbestuur bemoeide zich als eigenaar van het pand steeds minder met het pand en er ontstond een vacuüm in besturing en leiding. Evenals de verenigingen was ook het kerkbestuur al het ongemak meer dan beu en in 1970 deed ze het beheer van het gebouw helemaal over aan de gebruikers. Die verenigden zich in de Stichting Jeugd- en Gemeenschapshuis en huurden het gebouw tegen een symbolisch bedrag voor een periode van tien jaar. Het kerkbestuur trok zich volledig terug uit de organisatie en het beheer van het gebouw, maar bleef wel eigenaar. De pas opgerichte stichting zou sturing gaan geven aan de exploitatie en de kosten van onderhoud en beheer voor haar rekening nemen. De stichtingbestuurders gingen voortvarend aan de slag en stimuleerden een intensiever gebruik van het gebouw, zodat er meer inkomsten verkregen konden worden. Daarmee konden enkele hoogst noodzakelijke voorzieningen getroffen worden en verbeteringen toegepast worden. In 1971 onderging het gebouw een lichte opknapbeurt en in 1972 werden de toiletten vernieuwd en kwamen er spoelbakken, wastafels en spiegels. Wat een ongekende luxe! Om een en ander te kunnen bekostigen, werd in de carnavalstijd een groot bal georganiseerd. In 1979 werd in de zaal tegen de achterwand een nieuw buffet geplaatst met daarboven een afdak, bedekt met heuse dakpannen. Ook werd het plafond verlaagd door middel van een houten raamwerk, waarover jute gespannen was en verder werd nog wat noodzakelijk onderhoud gepleegd. De totale kosten bedroegen f 139.000,- waarvan een bedrag van f 30.000,- voor rekening van de Castenrayse gemeenschap kwam. Ondanks deze aanpassingen bleef er onvrede over de te kleine en sobere zaalruimte, het gebrek aan enkele voorzieningen en de totaal niet eigentijdse aankleding van het gebouw. Al deze manco s noopten het Stichtingsbestuur in overleg met de verenigingen een groot renovatieplan op te zetten. Jaren van gedegen voorbereiding gingen er aan vooraf, maar uiteindelijk resulteerde dit in opname 4 ticfitmg f)«c*nJiun5ig 6tnootscfiö! tostenrov

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 4