Verplaatsing van het loonbedrijf Hendrix Smits biedt nieuwe kansen voor woningbouw in Castenray. 6 Zoals bekend stelt de dorpsraad zich ten doel de leefbaarheid in Castenray te behouden en waar mogelijk te verbeteren. De hoogste prioriteit ligt bij woningbouw voor jonge Castenrayse mensen. Het jaarlijks realiseren van nieuwe woningen, vooral voor jongeren uit het dorp, is van groot belang. Jonge stellen zorgen voor groei van het aantal inwoners wat een gunstige invloed heeft op het sociaal klimaat. Denk hierbij aan de basisschool, het verenigingsleven, vrijwilligers, etc. Met andere woorden: woningbouw is de levensader voor de toekomst van het dorp! Dat doel heeft de dorpsraad vastgelegd in het Dorpsontwikkelingsplan (DOP), dat begin 2005 werd vastgesteld. De DOP is destijds huis aan huis bezorgd in heel Castenray. Als het gaat om woningbouw, heeft de dorpsraad in de DOP drie voorstellen gedaan: 1. Realisering woningbouw Rietweg-Noord 2. Het realiseren van nieuwe uitbreidingsmogelijkheden; 3. Bewoners van boerderijen in het buitengebied de mogelijkheid bieden hun bedrijfsgebouw op te splitsen voor meerdere woningen. Met de woningbouw aan de Rietweg-Noord is inmiddels een begin gemaakt. Als het gaat om nieuwe uitbreidingsmogelijkheden heeft de dorpsraad in de DOP twee concrete voorstellen gedaan: 1Realisering van lintbebouwing langs de volledige Rietweg aan de zuidzijde; 2. Verplaatsing van het loonbedrijf Hendrix Smits uit de bebouwde kom en het ter plekke realiseren van woningbouw. Zoals gesteld is woningbouw prioriteit nummer één voor de dorpsraad! De dorpsraad wordt daarin volledig gesteund door de gemeente Venray. Ook de gemeente Venray onderschrijft de noodzaak van woningbouw op de kerkdorpen en zag in het projectidee om het loonbedrijf uit de bebouwde kom te verplaatsen, niet alleen een waardevolle suggestie, maar zag daarvoor ook concrete mogelijkheden. Het was dan ook de gemeente Venray, die begin 2005 het initiatief nam voor de verplaatsing van het loonbedrijf. In de veronderstelling dat het voormalig korfbalveld "De Kamp" aan de Castenrayseweg nog eigendom was van de gemeente, werd deze plek als mogelijke nieuwe locatie in overweging gegeven. Een verplaatsing bewtekent dat'er voor Castenray weer een aantal bouwlocaties binnen de bebouwde kom beschikbaar komt. De dorpsraad heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat de locatiekeuze op de eerste plaats een zaak is van de direct-betrokkenen, te weten de gemeente Venray en het loonbedrijf. Op het moment dat een locatie definitief ontwikkeld wordt en de formele procedures in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Wet Milieubeheer worden gestart, dan kan eenieder en dus ook de dorpsraad reageren. De dorpsraad zal een verplaatsing van het loonbedrijf altijd vanuit het algemeen belang benaderen. Wat levert het op (nieuwe woningbouwmogelijkheden) en welke randvoorwaarden moeten ten aanzien van de nieuwe locatie worden ingevuld, zodat de leefbaarheid van het dorp zo maximaal mogelijk gewaarborgd wordt. Die randvoorwaarden komen allemaal aan de orde in de dan te starten wettelijke procedures. Dat betekent dan ook dat de dorpsraad zich van elke actie zal onthouden, zolang er geen formele procedure is gestart. De dorpsraad respecteert het zoekproces dat gemeente en het loonbedrijf gezamenlijk maken om te komen tot een mogelijke nieuwe locatie. En als er een locatie daadwerkelijk in beeld komt, dan zal de dorpsraad reageren in het kader van de formele inspraakprocedures. Dat geldt overigens niet alleen in het kader van de verplaatsing van het loonbedrijf, maar dat geldt voor elke vergelijkbare situatie.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 6