3 Het gebouw was uitgerust met een vergunning voor licht alcoholische dranken, die op naam stond van Handrie Kuijpers, wellicht omdat hij in die tijd secretaris/penning-meester van het kerkbestuur was en het gebouw was nog steeds onverbrekelijk verbonden met de kerk. De zaal beschikte niet over een buffet. In het begin werd er gewerkt met flessen bier, die in een teil met water gekoeld werden. Het water in de teil moest van de tegenoverliggende boerderij met melkbussen of emmers worden aangevoerd. In de zestiger jaren zorgde de brouwer die het bier leverde en passant voor een tapinstallatie. Met enkele planken werd provisorisch een buffet in elkaar getimmerd. In de zaal zat op een bepaalde plek een gat in de plankenvloer, waardoor het schrobwater in de ruimte onder de vloer geveegd werd. Door het gat keek je op het gele zand, waarin het schrobwater zich oploste. (wordt vervolgd) Gehoord: Rond 1950 werden de denkbeelden over seksuele voorlichting aan kinderen langzaam maar zeker wat losser. Ook Jan Peters, die in die tijd in Castenray aan school verbonden was, vond deze voorlichting een goede zaak, maar hij wist dat het thema 'seks' bij de kerkelijke overheid heel gevoelig lag. Uiterst omzichtig kaartte hij dan ook de mogelijkheid van seksuele voorlichting op school bij pastoor Rieter aan. Deze was heel kort en duidelijk in zijn antwoord, toen hij meester Peters aanhoord had: 'Mejster, ien Cassele begint d'r génnen ieëne an de verkieërde kant.' En daarmee was de discussie over dit onderwerp gesloten. Foto Een van de meisjes op de foto die we vorige week publiceerden, is Ans Arts, een van de kinderen Arts uit Klein Oirlo. Deze mededeling kregen we van haar broer, Mart Arts. De naam van het meisje rechts op de foto zal hij via zijn zus proberen te achterhalen. Mart, bedankt voor je hulp. Boek onderwijshistorie Oirlo Ouderen uit ons dorp hebben nog in Oirlo op school gezeten. Wilt u meer weten over de historie van hun lagere school, lees dan het boek 'Een schoolverleden achterna'. U kunt het boek bestellen door overmaking van 10,- op rekening 1281.39.196 t.n.v. Stg. SPOV inz. Bs. Maria onder vermelding van 'boek' en uw adres. Wanneer u nu bestelt, hebt u zeker recht op een boek, want de oplage is uiteraard niet onbeperkt. Het boek wordt gepresenteerd op 23 september 2006. Kijk ook eens op de website van de school: www.dorpenvenrav.nl 'verenigingen organisaties'. In de afgelopen weken hebben we volop kunnen genieten van het warme lenteweer. Ook in 't Broek toont het voorjaar zich in een opperbeste stemming. Er valt weer heel veel moois te zien, zoals het uitlopen van de koningsvaren en de zeer fraaie bloei van de waterviolier. De Schotse Hooglanders zochten verkoeling in en rond de kikkerpoel in de 'paarden-wei'. Op ons advies is deze kikkerpoel door Staatsbos beheer rondom vrij gemaakt van bomen en struiken, zodat de zon het water kan opwar-men en de kikkers zich kunnen koesteren in de zonnewarmte. In tegenstelling tot voorheen zijn nu talrijke groene kikkers te zien in deze poel. En het krioelt er van de kikkervisjes. Een teken dat deze nuttige amfibieën zich hier nu helemaal thuis voelen. Vooral in deze tijd van het jaar is het heel aantrekkelijk om eens de uitgezette wandelroute te lopen. Veel plezier! mtr*>

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 3