Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Van Patronaat tot Gemeenschapshuis - deel 5 Dansen en andere activiteiten Beheer Maandag 29 mei: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 7 juni: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Noeëd lieert 'n aid wief drave! Daor is 't van: "Düvel kom uut!"(Daar is grote herrie.) "Neem me nie kwellek", zaej de vos en toew beet hij de gans de kop af. 't Gat naodrage. (Overal mee helpen.) Wie gaaw is mit de tand, is ok gaaw mit de hand. (Vlugge eters zijn goede werkers.) In 1954 moest ook de kelderruimte van het Patronaat ingericht worden als klaslokaal, omdat het aantal leerlingen zich flink uitbreidde. Het werd voor de gebruikers van het Patronaat steeds meer behelpen en roeien met de riemen die voorhanden waren. Eigenlijk een onhoudbare toestand, maar men schikte zich noodgedwongen, want geld voor een uitbreiding was er voorlopig niet. Moest er iets nieuws komen, zoals bijvoorbeeld gordijnen, dan werd er een loterij of iets dergelijks gehouden. Voor het overige werd er dankbaar gebruik gemaakt van het Patronaat bij gebrek aan een alternatief. Het 'Rad van Avontuur' draaide tijdens het fancy fair, Sinterklaas hield er zijn jaarlijkse kinderfeest, een KRO-propaganda-avond had er plaats, 'Bonte Avonden' werden er gehouden, kerstavonden, godsdienst-cursussen, vergaderingen, feesten. Een enorme verscheidenheid aan activiteiten, te veel om op te noemen. In de parochiekroniek staat onder het jaar 1955 te lezen: "Door de Hoogeerw. Dekens en Burgemeesters van Noord-Limburg is in onderling overleg besloten om op de vierde Zondag van de maand in iedere parochie verlof tot dansen te geven, natuurlijk onder bepaalde voorwaarden. In verband hiermee is de jeugd van onze parochie bijeengeroepen om van hun te vernemen wat zij in deze wenschen en kunnen doen. Algemeen is men van oordeel dat men ook hier ter plaatse deze gelegenheid tot ontspanning voor de jeugd en eventueel ouderen moet benutten. Bij gebrek aan 'n andere zaal wordt het Parochiehuis ter beschikking gesteld. Dus vanaf toen ook regelmatig een dansavond in het Patronaat. En de in Noord-Limburg bekende Jeanne van Rooy uit Venlo kwam met haar staf een dansdemonstratie geven met als resultaat dat velen zich aanmeldden voor een danscursus die uiteraard ook weer in het Patronaat gegeven werd. In 1956 werd bij de lagere school een vierde lokaal gebouwd en kwam de kelderruimte weer vrij. Het kerkbestuur besloot in een vergadering van 2 september 1956 de ruimte beschikbaar te stellen i voor handenarbeid in schoolverband. e Het Patronaat en ook het huidige gemeenschapshuis hebben nooit een echte beheerder gekend. Het gebouw is altijd eigendom geweest van de kerk, maar werd vanaf 1955 vooral geëxploiteerd door verenigingen en organisaties. Zij zorgden ook voor de noodzakelijke werkzaamheden als schoonmaken na afloop van een activiteit. Het gebouw was erg sober ingericht. De sanitaire voorzieningen waren ver benedenmaats. Er was in het gebouw geen waterleiding, dus ook geen stromend water op de toiletten. Ook de verwarming was bij voortduring een bron van zorg en ergernis. De oliegestookte kachels vertoonden regelmatig mankementen en de kachelpijpen raakten los bij dansavonden en bij hospartijen tijdens carnavalsactiviteiten. Bij tijd en wijle zag de zaal dan zwart van het roet en stonk het vreselijk naar half verbrande olie. 2 ttcfjting fjetmfcunSig fctnootscfjai Castenrq?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 2