Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Van Patronaat tot Gemeenschapshuis - deel 4 ft Bondsgebouw Kleuterschool Maandag 29 mei: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 7 juni: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Hij löpt of hij ejjer kepot traejt. (Hij loopt heel behoedzaam.) Driej wiëver ien huus is 'n düvelskruus! Dat is ennen dröpkeshellege. (Dat is een vaste drinker.) Gawer enne neeje gemakt, as ennen aide opgelapt! Epril nat, mej waerm, gift d'n boer enne goeje gaerf ien d'n aerm. Zo bleef het Patronaat voor de gehele Castenrayse gemeenschap een onmisbaar gebouw. Op 25 september 1948 kon de herbouwde kerk weer in gebruik genomen worden en werd voor de tweede keer het Allerheiligste van het Patronaat naar de kerk gebracht. Uiteraard was het groot feest in het dorp en in het Patronaat werd een koffietafel aangeboden aan de architect, aannemer en onderaannemers. Alle werklieden met hun echtgenotes waren, evenals het kerkbestuur en de geestelijkheid, aanwezig. En voor de zoveelste keer was het woekeren met de té krappe ruimte in het gebouw. Nu het patronaat niet meer als noodkerk dienst hoefde te doen, konden er weer allerlei gemeenschaps- en verenigingsactiviteiten gehouden worden. En er werd intensief van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. De Missienaaikring hield er haar tentoonstellingen, regelmatig was er een fancy fair, jubilea werden er gevierd, T.B.C.-onderzoeken vonden er plaats en nog tal van andere dorpsactiviteiten. Op 7 oktober 1951 besloot het kerkbestuur zelfs om het Patronaat beschikbaar te stellen voor bruiloften 'tegen de volgende voorwaarden: 1. beschikbaar te stellen grote zaal, kleine zaal en kleedkamer. De tribune is verboden terrein. 2. Kolen voor kachels en fornuis worden niet ter beschikking gesteld. Electrisch 20 De voorgevel van 't Patronaat vlak na de Tweede Wereldoorlog, toen het gebouw onder meer dienst deed als noodkerk. In een nis tussen de driehoekige ramen staat op een gemetselde console een beeld van Maria met het kind Jezus. Tegenwoordig staat in de nis een beeld van St Jozef met het kind Jezus, (foto rechts) Op de linker foto hangt het mededelin genkastje onder de nis. Dit had deels dezelfde functie als de Schans nu. Let ook op de klok die dienst deed als kerkklok. ticfjtmg fjeemftunStg Genootschap Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 20