Vooralsnog hadden de Britse bevrijders kwartier gemaakt in het Castenrayse gemeenschapsgebouw, maar op 8 december 1944 mocht er door pastoor Rieter een H.Mis gelezen worden. Op 10 december werd het gebouw gedeeltelijk vrij gegeven en werden in de grote zaal de misdiensten gehouden. Omdat het Duitse gevaar nog niet geheel geweken was en ook vanwege de winterse kou, werden de doordeweekse diensten in de benedenzaal van 't Patronaat gehouden. Op 6 januari 1945 kwamen de laatste Duitse granaten in Castenray terecht en daarna kon het gebouw veilig voor de misdiensten gebruikt worden. In de kerkbestuursvergadering van 14 januari 1945 werd pastoor Rieter gemachtigd die maatregelen te treffen, welke noodzakelijk zouden zijn voor het inrichten van het parochiehuis tot noodkerk. De banken in de noodkerk werden verpacht voor de minimumprijs van f 15,- en per gezin was er hoogstens één plaats beschikbaar. Omdat ook de lagere school aan de Horsterweg door het oorlogsgeweld zwaar beschadigd was, werden er onder andere lessen gegeven in de benedenzaal van het Patronaat. Voor de misdiensten bleek het parochiehuis aan de krappe kant en derhalve werden er aparte kindermissen gehouden. Het gebouw werd nu ook vrij frequent gebruikt door nieuw opgerichte, kerkelijke organisaties als de Heilige Familie en de Maria Congregatie. Op 18 februari 1947 werd prinses Marijke geboren en op dezelfde dag kende ook Castenray liefst twee geboorten. Nog dezelfde dag werden de borelingen 's middags met een carnavalswagen, de 'Willem Barentsz', voorafgegaan door zeven ruiters en vergezeld van een groot aantal inwoners op feestelijke wijze naar de noodkerk gebracht om ten doop te worden gehouden. Het Patronaat zat tot de nok vol met schoolkinderen en volwassenen. Hebt u een zoon of dochter die geëmigreerd is, geef dit dan a.u.b. even door aan Koos Kleeven tel. 571901; e-mail: famkleeven@,hetnet.nl 17 Het Patronaatsgebouw, zoals het in 1933 op initiatief van pastoor Richard Verheggen gebouwd werd

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 17