Stichting Heemkundig Genootschap Castenrav Van Patronaat tot Gemeenschapshuis - deel 3 Vandaag, woensdag 3 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 29 mei: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden 9 Tien mej is 't Sint Job, dan pote wij de boeëne hals ower kop. 9 Duustere maerges gaeve heldere daag. 9 Dat is duvels niks! (Dat is helemaal niets.) 9 Öp de dwarsflaöt speule. (Dwars gaan liggen.) 9 Hij biet iedere caent dur. (Hij is gierig.) Tweede Wereldoorlog Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd in de nacht van 8 op 9 april 1943 een partij brandbommen boven het centrum van Castenray afgeworpen. Één viel precies door het afdak bij de voordeur van 't Patronaat. Drie woningen in het centrum brandden geheel uit. De families Philipsen en Friesen werden ondergebracht in 't Patronaat, dat wederom uitkomst bood en voorlopig dienst deed als woonverblijf. Bijeenkomsten van bijvoorbeeld de Jonge Boeren werden tijdelijk gehouden in café Kuijpers. Op 8 oktober 1944 werd het Patronaatsgebouw gevorderd door de Duitse soldaten, maar zes dagen later werd het al weer vrij gegeven. Noodkerk Op 13 november 1944 bliezen de Duitsers de toren van de Castenrayse kerk op, waarbij vrijwel de gehele kerk werd vernield. Toen de geëvacueerde inwoners na de bevrijding op 23 november weer terugkeerden, kon de balans van de vernielingen worden opgemaakt. De kerk zou de komende jaren onbruikbaar zijn en al weer zou het Patronaat, dat gelukkig gespaard was gebleven, uitkomst moeten bieden. 16 Het interieur van het Patronaat is ingericht als hulpkerk. De ramen links keken uit op het kerkhof. In de rechterwand was voor en achter een deur die uitkwam in een lange gang. mm ticfjting fjeetnfcunSig 6enootscJ)ap Casttnrqy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 16