Wi1 des tijds ingericht en voorziet in een dringende behoefte. Er zijn lokalen voor groote en kleine vergaderingen, prachtig tooneel, terwijl onder ruime kelders en een mooie beugelbaan zijn aangebracht. Het geheel maakt, ook door de frissche beschildering een prettigen indruk. Alle vereenigingen hebben spontaan toegezegd in de rentebetaling, terwijl de aflossing verkregen wordt door de eiervereniging (bijdrage van een V2 ct. per kg). Een gehouden muziekfeest dezen zomer bracht hiervoor een netto winst van f300,- op. Hulpkerk Het nieuwe patronaatsgebouw diende al vrij snel als hulpkerk, toen in 1934 de Castenrayse parochiekerk verbouwd werd. Op het hoge toneel kwam het altaar te staan en de grote zaal fungeerde bij deze gelegenheid als kerkschip. Dagelijks woonden de parochianen hier de door pastoor Verheggen verzorgde diensten bij. Na de functie van hulpkerk kon 't Patronaat, zoals het gebouw door iedereen genoemd werd, tien jaar lang dienst doen voor hetgeen het bedoeld was: een prettig onderkomen bieden aan jeugdbeweging en verenigingen. Maar ook de kerkgemeenschap maakte dankbaar gebruik van het gebouw. Zo werden in het Patronaat onder andere 'verdiepingsdagen' voor jongens en meisjes boven 17 jaar gehouden, cursussen voor jonge mannen en vrouwen 'tot inleiding in het volle leven' en de 'kaderschool voor propagandisten der Katholieke Actie uit de kringen Horst en Venray'. Deze konden alle bogen op een grote opkomst. Ook werden er christelijke broederschappen opgericht, zoals de Broederschap van Maria Altijddurende Bijstand en de Broederschap St.Rosarii B.M.VHun bijeenkomsten werden eveneens regelmatig in 't Patronaat gehouden. Schenkingen Van Mart Strijbos (Trennes zn.) kregen we onlangs een zeer fraaie, originele Indische kris, een aandenken van pater Jan Weijs, missionaris op Flores. Er is bijna geen Indonesisch cultuurelement dat meer tot de verbeelding spreekt als de kris, de traditionele dolk met zijn speciale vorm en vaak gegolfde lemmet. Iedere Javaan, Balinees of Sumatraan droeg vroeger een kris in zijn gordel mee. De kris is van oorsprong een religieus voorwerp, maar deze rituele dolk heeft zich door de eeuwen heen ontwikkeld tot een echt steekwapen. Later kreeg het weer vooral een religieuze en rituele betekenis. De wortels hiervoor liggen in de traditionele verering van de voorouders in de Indische archipel. Krissen werden generaties lang als familie-erfstukken pusakagekoesterd. De dolk werd zo een belichaming van de voorouders en een voorwerp met een hoge geestelijke waarde. We zijn dan ook heel blij met dit aandenken van pater Weijs. Van Jan Martens ontvingen we weer een aantal onderdelen van het in de Tweede Wereldoorlog in Klein Oirlo neergestorte vliegtuig. Verder ook een zware, metalen bol, waarmee bij de familie Martens vroeger mosterdzaad geplet werd. Het zaad werd in een kom gedaan met een zware mosterdkogel. Door de schaal heen en weer te wiegen, rolde de kogel over het zaad en werd het geplet. Het was niet een echt dankbaar werkje, want tijdens het pletten kwamen er stoffen vrij die traanklieren en slijmvliezen behoorlijk irriteerden. De mosterdplant is afkomstig uit het Middellandse Zeegebied, maar groeit gemakkelijk in allerlei klimaten. Vroeger werd het hier ook veel gekweekt, maar tegenwoordig komt het meeste mosterdzaad uit Canada. Mosterd is een van de goedkoopste specerijen die er zijn. Voor arme mensen was het vroeger de enige specerij die ze zich konden veroorloven. Mart en Jan, allebei zeer bedankt voor deze voorwerpen. 5 Toen de vergrote kerk eind oktober 1934 weer in gebruik genomen kon worden, werd het Allerheiligste in processie van het Patronaat naar de verbouwde kerk gebracht. kfK 'i

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 5