Stichting Heemkundig Genootschap ISm Castenray Vandaag, woensdag 5 april: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 De brandspaöt en berow kömme duk te laat! 9 't Göt 'm dun. (Hij heeft geen rijkdom.) 9 "Geliek zuukt kömpeneej", zaej d'n düvel en toew snutte hij zien aege enne schowvaeger. 9 Kiend wat ien de wieg lit, kan nie wieëte wat zien elders doën. (Een kind is niet verantwoordelijk voor wat zijn ouders doen.) 9 Achter de fles anzitte. (Graag en dikwijls een borrel drinken.) Cultuurhistorische waardekaart De Stichting Venray Monumentaal heeft in samenwerking met de gemeente het initiatief genomen om een gemeentelijke waardekaart samen te stellen. Op deze kaart zal alles wat cultuurhistorische en ruimtelijke waarde heeft, worden vastgelegd. De kaart kan een prima hulpmiddel zijn bij het plannen van toeristische routes en biedt een mooi overzicht van al het fraais dat onze gemeente te bieden heeft. De kans dat dit ook behouden blijft, wordt daardoor alleen maar groter. Bij een digitale versie van de kaart kan een foto met beschrijving van het object worden opgeroepen. Op de kaart zullen zeker worden aangegeven: bouwperioden van woonwijken alle rijks- en gemeentelijke monumenten alle kruisen en kapellen begraafplaatsen gegevens uit het monumenten-inventarisatieproject Limburg waardevolle boerderijen waardevolle gebouwen (jong en oud) industrieel erfgoed waardevolle complexen, straten, buurtschappen kunstwerken zichtlijnen waardevolle landschappen, landschapselementen, bomen, begroeiingen, lanen, poelen, hagen natuurgebieden, beekdalen cultuurhistorische plekken, voorwerpen archeologisch interessante gebieden Ook ons dorp heeft verschillende elementen die het waard zijn om bewaard te blijven. We willen ten behoeve van de waardekaart hiervan een inventarisatie maken, waarbij we uw hulp goed kunnen gebruiken. Sommige zaken zijn snel geïnventariseerd, zoals bijvoorbeeld de twee veldkruisen en de veldkapel; ons kerkhof; het kerkgebouw; het beeldje van Thei Büddiger; de oorlogsmonumenten; 't Broek; de Caselse Berg; de Diepeling; de Lollebeek. Ook hebben we een aantal monumentale boerderijen in ons bestand. Toch zijn er ongetwijfeld waardevolle zaken die we zonder uw hulp vergeten. We denken daarbij aan monumentale bomen; een fraaie zichtlijn in het landschap; een oude waterput of een oud bakhuis; een historisch of architectonisch waardevol pand. En zo zijn er mogelijk in ons dorp nog tal van zaken, waarop we trots en zuinig moeten zijn. 16 ticfjting fiecmfiuitStg 6enootscfja tastenrqy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 16