Het voorstel wordt nu aangehouden tot de volgende vergadering; tegen deze aanhouding stemden de heeren Nelissen, Vermeulen en Reintjes. Ook de inmiddels teruggekomen heeren Odenhoven en Millen en de heeren Janssen, van Dijck, van Haren, Houben, Poels, Goumans, Arts, Steeghs, Pubben en van Boven. 'Dan wordt behandeld de aanvrage der Vereeniging "Ons Belang te Castenray om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de stichting eener bijzondere neutrale school te Castenray. De heer Odenhoven zegt, dat wij er nu voor staan deze zaak af te handelen. Het is nooit zijn bedoeling geweest en dat is het ook nu niet, zijn stem te geven of medewerking te verleenen aan de stichting eener bijzondere neutrale school. Dat Spreker zijn stem gaf aan het voorstel tot aanhouding van dit voorstel in de vorige vergadering, was enkel om tot een vergelijk te komen en te trachten een bevredigende oplossing te vinden. Toen is ook voorgesteld een Commissie uit den Raad te benoemen, waarop de Voorzitter terecht antwoordde, dat de Raad daar als zoodanig buiten stond. Buiten den Raad is daarna uit de Raadsleden eene Commissie benoemd om te trachten beide partijen in één schip te krijgen. De Commissie is ten slotte op het doode punt gekomen, zonder iets te hebben bereikt. Nu staan wij voor het feit, dat gestemd moet worden voor of tegen een bijzondere neutrale school. Spreker zal nu tegen stemmen, zooals hij ook den vorigen keer trouwens zou gedaan hebben. De heer van Boven is het volkomen met den heer Odenhoven eens dat de Commissie op het doode punt gekomen is. Zij heeft haar best gedaan en overal haar voelhorens uitgestoken. Ook Spreker zal zijn stem niet aan de neutrale school geven. Wel wil hij hieraan toevoegen, dat hij hoopt dat de Kerkelijke overheid nog eens zal trachten deze zaak te regelen, want met haar medewerking is z. i. nog wel iets te bereiken. Wat Spreker bedoelt, wil hij den Voorzitter wel eens onder vier oogen Schoolfoto uit 1930 met rechts meester Vervoort en juffrouw Derksen en links meester Herman Vollebergh. De heer Steeghs zest den vorigen keer bedoeld te hebben duidelijk uiteen te zetten hoe de plannen tot oprichting dezer school zijn tot stand gekomen. Hij heeft toen ook gezegd, dat zijn bedoeling enkel en alleen was, daar een beteren toestand en dus een betere verhouding te krijgen. Ook hij voelt thans en voelde ook toen reeds, dat een neutrale school in Castenray niet op haar plaats zou zijn. Hij kan dan ook enkel hopen, dat er langs anderen weg eene verandering ten goede moge komen. Spreker verklaart dan, absoluut niet voor een neutrale school te zijn: het is maar een poging geweest om aldaar een beteren toestand te krijgen en de verkeerde toestanden uit den weg te ruimen. Nu dat niet lukt, zal hij voor zijn persoon zich daarbij neerleggen en maar op verbetering blijven hopen. Spreker zal hier thans over deze school niet meestemmen en verlaat de vergadering. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. om de gevraagde medewerking te weigeren met algemeene stemmen aangenomen. De heer Steeghs komt dan weer ter vergadering. Hiermee eindigt de artikelenreeks over het onderwijs in Castenray. 11 e

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 11