Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 27 maart: Vergadering over de cultuurhistorische waardekaart in ontmoetingscentrum De Kemphaan Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 5 april: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Dén nie vertrowt, dén nie dugt! (Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten.) 9 De knip hit boekpien. (De portemonnee is leeg.) 9 Daor zit de baank schreejlings öp 't dak. (Daar rust een zware hypotheek op het huis.) 9 Driej waeke graöje, driej waeke blaöje, driej waeke riepe en dan is d'n bow. 9 Halfvaste! 't Is goëd ien 't haolt! (Met halfvasten mochten degenen die verkering hadden elkaar weer eens ontmoeten. Verder mocht dat in de veertig dagen durende vasten niet.) Onderwijs - deel 16 Toon Kuijpers uit Horst gaf aan dat de schoolfoto van vorige week niet uit 1925, maar uit 1941 stamt. Hij kent nog de meeste namen van de personen op de foto. Uit de notulen van een gemeenteraadsvergadering in 1935. (vervolg) Den heer Odenhoven valt het op, dat, toen voor enkele jaren hier eene school werd aangevraagd tegen den zin van den Bisschop, de heer Vermeulen niet zoals thans, met gewetensbezwaren is komen aandragen en er toen blijkbaar ook geen had, want hij heeft toen voor die school gestemd. De heer Vermeulen protesteert met klem. De school aan het Veulen was een Katholieke bijzondere school, dat karakter kon ook haar toen reeds niet worden ontzegd, al was ook de kerkelijke overheid om andere redenen het toen niet met de stichting eens. En als er weer een R. K. school gevraagd zou worden op 6 a 7 KM. van elke andere school onder dezelfde omstandigheden, dan zou Spreker daaraan ook thans zonder aarzelen zijn stem geven. Maar eene vergelijking van het geval Veulen met dat, wat wij thans behandelen, gaat aan alle kanten mank. De heer van Boven begrijpt niet goed. Waarom de Voorzitter den heer Vermeulen maar kalm heeft laten doorpraten en niet gehamerd heeft toen die Spreker toch ook dingen zei, die voor een medelid beleedigend kunnen zijn. De Voorzitter verlangt geen kritiek op zijn leiding en maant aan om toch in alles waardig te blijven, zooals Raadsleden past en zich van persoonlijkheden te onthouden. De heer Steeghsmoet toch nog even terugkomen op de ondertee kening. De menschen van Castenray en Klein-Oirlo wisten wel degelijk waarvoor ze teekenden. Of sommigen er thans onder een of andere invloed of hoe dan ook anders over zijn gaan denken, weet Spreker niet. En wat de heer Vermeulen van hem persoonlijk zegt: of hij zoo fijn Katholiek is, weet hij niet, dat moeten anderen maar uitmaken. Maar wat hij wel weet, is, dat altijd zijn streven is geweest, te ijveren voor Castenray en voor het onderwijs aldaar. En als hij nu iets doet en meent goed te doen voor Castenray en dat is dan niet naar den zin of overeenkomstig de plannen van de kerkelijke autoriteiten, dan moet men dat, omdat hij nu toevallig tevens kerkmeester is, niet beschouwen als bedoeld tegen het kerkelijk gezag. Maar hier is woordbreuk gepleegd. De Voorzitter hamert, dergelijke woorden kan hij hier niet toelaten. Als de heer Steeghs wil spreken van 'misverstand', zal hij tegen die uitdrukking als zoodanig geen bezwaar maken. Neen, zegt de heer Steeshs'misverstand' zegt niet genoeg. Maar als hij dan een ander woord moet zoeken, zal hij dit terugnemen en zou hij kunnen zeggen, dat er groot verschil van opvatting is. Hadden wij ons ook maar eens laten hooren, toen er geconfereerd werd met de autoriteiten. Daar had u helemaal niets mee te maken, zegt de Voorzitter. 16 ticfiting fjeemfcunSig 6enootscfia: tqstenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 16