Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Vandaag, woensdag 8 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 20 maart: Ledenvergadering LGOG met aansluitend lezing door gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945. Locatie: Het Trefpunt Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 An d'n döl gaon. (De bloemetjes buiten gaan zetten.) 9 "Daor heb ik niks van gehuuërd", zaej d'n doeëve en hij loog nie! 9 Iemes wat an de boks zette. (Van iemand iets winnen.) 9 An alles kumt 'n aend, mar boerinnehöwerighejd en mansluujdömmeghejd bliëve tot len ieëweghejd, Ame! 9 't Was botter wies öp d'n bójjem. (Het was piekfijn in orde.) Onderwijs - deel 14 Vervolg van de notulen van een gemeenteraadsvergadering uit 1935, met als onderwerp de aanvraag van de Vereniging 'Ons Belang' uit Castenray voor gelden tot stichting van een bijzondere lagere neutrale school, om de kinderen uit Klein Oirlo in Castenray op school te kunnen houden. 1 u a De Voorzitter zegt den heer Steeghs, dat hij niet mag spreken van misbruik maken. En wat betrejt, dat de kleintjes nu alléén naar Oirlo moeten gaan, dat is niet juist: de ouders zijn volkomen vrij om ook nu direct al de grootere kinderen te doen overgaan naar Oirlo. De heer Steeshs gaat verder en zegt, dat het motief tot het verzoek enkel en alleen de vrees is, dat de school van Castenray in het gedrang zal komen. Niet, dat er iets zou zijn af te keuren op het onderwijs, dat gegeven wordt, noch op dat van Oirlo, noch op dat van Castenray. Men is te Castenray enkel maar bang - en met recht naar Sprekers meening - dat de school aldaar een tweeklassige zal worden, misschien op den duur wel geheel zal moeten vervallen. Wie weet, zegt de Voorzitter, wat ons bij de voortdurend verder gaande bezuiniging der Regeering, vooral ook op onderwijsgebied, nog boven het hoofd hangt. Maar dat alles heeft hier niets mee te maken, dat zal toch wel komen of niet komen, onverschillig hoe de Raad daar hier over denkt of hoe men het in Oirlo of Castenray graag wenscht. Hier gaat het nu enkel om de stichting eener bijzondere neutrale school en uit de heele redeneering van de heer Steeghs blijkt steeds meer datgene, waarvan Spreker trouwens reeds langer overtuigd was, dat het nieuwe schoolbestuur en de onderteekenaars eigenlijk niet weten, wat ze aangaan met die neutrale school en dat ze ook eigenlijk praktisch niet wenschen wat ze theoretisch vragen. Maar ze moeten toch wel begrijpen, dat als ze zouden krijgen wat ze vragen. NI. eene neutrale school, het ook absoluut eene neutrale school zal moeten worden. En nu wil Spreker hier niet uitweiden over de consequenties daarvan: hij heeft dat elders reeds zeer uitvoerig en afdoende gedaan en mag aannemen, dat althans het Schoolbestuur die consequenties volkomen kent. Toch wil Spreker er hier zeer terloops nog eens op wijzen, dat verplicht is in een neutrale school het onderwijs neutraal te houden en dus onmogelijk en ontoelaatbaar daar principieel Katholiek onderwijs te geven. Hij wijst verder ook nog op de benoeming van het personeel, waarin men in verband met de vele wachtgelders niet vrij is, zoodat er zeer veel kans is, dat geen Katholieke onderwijzers zullen kunnen worden benoemd. Dit alles kan echter als voldoende bekend beschouwd worden en wij kunnen ons dus verder wel bepalen tot de behandeling van deformeele aanvrage om medewerking tot de stichting der school. En Burgemeester en Wethouders zijn na alles van alle kanten bekeken en rijpelijk overwogen te hebben, tot de conclusie gekomen, dat de medewerking dient te worden geweigerd op de reeds aangegeven gronden en doen dan ook een dienovereenkomstig voorstel. »ticf)tmg fjeemfumJng ©tnootsc6ai Costenrcrp

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 6