Stichting Heemkundig Genootschap Castenray to Omdat vorige week dermate veel kopij op de redactie van de Schans binnenkwam, kon een aantal inzendingen niet gepubliceerd worden. Helaas kreeg ook het vervolg over de Willem Barentsz geen plaats in de vorige Schans. Dus het slot van het verhaal over deze legendarische carnavalswagen krijgt u nu vandaag, op Aswoensdag. Maandag 6 maart: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 8 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 20 maart: Ledenvergadering LGOG met aansluitend lezing door gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945. Locatie: zaal Het Trefpunt Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 D'n dojjemars blaoze. (Sterven.) 9 'n Staerk stuk ien 'n aide boks. (Dat is ongelooflijk.) 9 D'r is te veul dak öp 't huus. (Er luisteren te veel kinderen mee.) 9 D'n boek is ieër vol as de oeëge. (De ogen zijn groter dan de maag.) 9 Alles óp zienen tied en boekendekoëk ien d'n herfst. De 'Willem Barentsz' in 1947 - deel 2 Er waren ook zeelieden op de boot die met hengels op kleinere vis joegen. Zij hadden aan hun hengels als aas, een snee brood bevestigd welke royaal was besmeerd met kruut (suikerbietenstroop). De hengelaars probeerden die snee brood in de haren van de argeloos langs de optocht staande dames te mikken. Zo af en toe lukte dat en dan zat de dame met 'kruut' in de haren, hetgeen bij de toeschouwer leuker overkwam. Niet overigens bij de geraakte dames. Het schip werd getrokken door het paard van Sjaan Willemssen. Eerst de hele weg naar Venray, dan tijdens de optocht en daarna weer veilig naar Castenray, naar huis. Het paard werd geleid door 'Boerke zienen Teng', alias 'Maarzen Teng alias Teng Friezen. Ondanks de intense kou droeg het Castenrayse schip in hoge mate bij aan het succes van de Venrayse Carnavalsoptocht 1947. Het einde van de Carnavalsoptocht was echter nog niet het einde van het schip. De 'Willem Barentsz' vervulde op een andere middag nog een belangrijke taak. Op 18 februari 1947 werd onze jongste prinses Marijke, later Christina, geboren. Gelijk met haar wordt Castenray verblijd met de geboorte van twee kinderen, namelijk Gerrie, de dochter van kapper Sjang Kuijpers en Mina Hoeymakers, en Pierre, de zoon van tuinder Piet Smulders en Cis Philipsen. Teng Jeuken was de initiatiefoemer om met de Willem Barentsz deze twee nieuwgeborenen naar de kerk ter doop te varen. Ook de ruiterclub steunde dit voorstel en men kwam weer in actie. Het schip, getrokken door twee paarden van de ruiterclub, werd voorgevaren bij Sjang Kuijpers aan de toenmalige Venrayseweg. Daar stonden de buurvrouwen Bertha Kuijpers, de vrouw van Handrie en Johanna van de Pasch, de vrouw van Petrannes Heiligers, al klaar met het kind, natuurlijk goed 14 In het midden kapper Sjang Kuijpers, de trotse vader van dochter Gerrie, op de Willem Barentsz. ►ttcfjting fjeemRtmSig Cenootscfiap Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 14