sW vv Stichting Heemkundig Genootschap S Casten ray Vandaag, woensdag 15 februari: Vergadering Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen. Aanvang 20.00 uur in de Oudheidkamer te Horst. Maandag 20 februari: Lezing LGOG door prof. dr. Eric Moorman over de ontdekking van Herculaneum en Pompeii en de culturele invloed daarvan op West-Europa. Locatie: Trefpunt Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 6 maart: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 8 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 20 maart: Ledenvergadering LGOG met aansluitend lezing door gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945. Locatie: zaal Het Trefpunt Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 "Ge mot öw wieëte te behelpe zaej d'n boer en hij spande zien vrow vur de ploeg. 9 Hij hit dukker botter van die vrow gekaocht. (Hij heeft er ondervinding van.) 9 Dén ien hönning duut, lekt zien aege maej de vingers! 9 Daor is ok wat te doën. (Daar is de vrouw in verwachting.) 9 't Hart is 'm ien de boks gevalle. (De moed is hem in de schoenen gezonken.) Carnavalsbijdrage Vanwege de naderende carnaval onderbreken we even de artikelenreeks over het onderwijs in Castenray. We willen u deelgenoot maken van een bijzondere gebeurtenis die plaatsvond met vastenaovend 1947. Het verhaal is verteld door Handrie Wismans en opgeschreven door ons oud-lid Toon Kuijpers uit Horst. Deze gebeurtenis hebben we eveneens beschreven in het boek 'Vastelaovend same!', dat op de elfde van de elfde 2000 is uitgeven bij gelegenheid van het 44-jarig jubileum van carnavalsvereniging 'De Schanseknuppels'. De 'Willem Barentsz' in 1947 - deel 1 De dubbele taak van de prachtigste carnavalswagen die ooit in Castenray is gebouwd. De initiatiefnemer voor de bouw van deze carnavalswagen was Sjaak van Rhee, de latere eerste televisieman in Venray. Het schip de 'Willem Barentsz', was de grote Nederlandse walvisvaarder welke in die jaren in het hoge Noorden op walvissen joeg. Met dit schip werden toen de prachtige dieren gevangen die meteen op het schip tot olie werden verwerkt. Geheel in stijl, met Sjaak van Rhee als architect, werd dit schip nagebouwd. Het hiervoor benodigde hout kwam van de werkplaats van de firma Dinghs. Het benodigde karton kwam van de kartonnagefabriek van Laurensse uit Venray. Het geheel werd op een vierwielige wagen van Sjaan Willemssen gemonteerd. De bouw vond plaats in de schuur van dezelfde Sjaan Willemssen. Vele bouwers uit de buurt hebben hieraan meegewerkt en maakten later deel uit van de bezetting van het schip. Het was die winter bitterkoud, het vroor dat het kraakte. Het karton moest na de vormgeving ook nog een kleurtje krijgen, hetgeen moest gebeuren met waterverf. Het werk vorderde gestaag. Om ons een beetje te wapenen tegen de felle kou, werd door vrouw Willemssen in de huiskamer koffie geschonken. Die heerlijke, warme koffie deed ons goed. Toen we echter op zekere dag na de koffie terugkwamen in de schuur, was onze teleurstelling erg groot. Het bleek namelijk dat alle geverfde karton door de vorst krom was getrokken. We konden weer van voren af aan beginnen. Na veel avonden van hard werken is het een volledig nagebouwde walvisvaarder geworden. Een schip met mast met bovenin het kraaiennest.Twee gevangen walvissen markeerden 22 Sttcfjting fjecmfiunSig 6enootscf}a tastcnrq?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 22