Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 20 februari: Lezing LGOG door prof. dr. Eric Moorman over de ontdekking van Herculaneum en Pompeii en de culturele invloed daarvan op West-Europa. Locatie: Trefpunt Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 6 maart: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 8 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 20 maart: Ledenvergadering LGOG met aansluitend lezing door gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945. Locatie: zaal Het Trefpunt Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 D'n brand is d'r al gaow af. (Het enthousiasme is snel verdwenen.) 9 "Wat huuër ik toch?" zaej d'n doeëve. "Krek ender wat ik ziej!", zaej d'n bliende. 9 De laesten drop is d'n bötterknop! (De laatste druppel bij het melken bevat het meeste vet.) 9 Dat is 'n duufke zonder kral. (Dat is een vrouw met weinig pit.) 9 Hij zit 't tigge gennen boeëm, of 'r stón wel meense achter. (Hij praat erg veel.) Schenking Onlangs kregen we van een inwoner, die ons werk zeer waardeert en die dit reeds meerdere keren financieel ondersteund heeft, weer een gift van 50,- overgemaakt, waarmee we erg blij zijn. Door dit soort giften kunnen we financieel blijven 'draaien' en ook de komende periode onze ideeën realiseren. We hebben namelijk nog een en ander op de plank liggen. Dus gulle gever, zeer bedankt! Onderwijs - deel 14 Uit de lijst van onderteekenaren voor de neutrale school blijkt, dat daarop verschillende ouders staan, die in 1928 hebben verklaard voor hun kinderen Katholiek onderwijs te verlangen en toen aldus hebben meegewerkt tot de omzetting van de openbare school in eene Katholiek-bijzondere. Het kan nu toch nooit een beginsel-kwestie zijn, dat dezelfde personen in 1928 Katholiek onderwijs wenschen en thans, terwijl zij toch praktiseerend Katholiek zijn gebleven, geen Katholiek onderwijs meer willen, doch neutraal. Deze handteekeningen behooren dus feitelijk buiten beschouwing te worden gelaten en dan blijft er nog slechts voor 40 kinderen de verklaring der ouders over, dat ze naar de neutrale school zullen worden gezonden. Onder al deze feiten en omstandigheden is het eenige wat de Raad naar het oordeel van B. en W kan doen, afwijzend op de aanvrage beschikken, omdat niet gebleken is, dat een voldoend aantal kinderen de neutrale school ook werkelijk zal gaan bezoeken en in elk geval door de stichting van deze school te Castenray de normale eischen, aan het geven en ontvangen van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden. De heer Steeghs wil hierop, als afgevaardigde van Castenray antwoorden, doch al aanstonds doet de Voorzitter hem opmerken, dat de heer Steeghs hier niet zit als vertegenwoordiger van Castenray, doch als vertegenwoordiger van de geheele gemeente. Waarop de heer Steeghs repliceert, dat het hier dan toch Castenray betreft en hij dus wil zeggen, dat hij met de zaken daar meer speciaal op de hoogte is. Spreker zet dan nader uitvoerig uiteen, hoe de schoolactie daar is tot stand gekomen. De school te Castenray is in 1921 geopend als openbare lagere school en in 1928 omgezet in een bijzonder Roomsch-Katholieke. De bewoners van Klein- Oirlo hebben daaraan medegewerkt in die veronderstelling, dat, zooals altijd, ook in 1921 al, was Stichting fjeemfcunStg fcenootscfiai tastenrav UflAi

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 4