181 Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray Vrijdag 20 januari: Opening van de tentoonstelling 'De kathedraal van de Peel' in 't Freulekeshuus te Venray. De expositie loopt van 20 januari t/m 21 mei. 't Freulekeshuus is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 - 17.00 uur. Groepen op afspraak. Woensdag 1 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 De bieën vast halde. (Getuige zijn.) 9 Bömke groeët, bömke doeëd! (Wanneer men eindelijk een werk af heeft, is het te laat om er van te genieten.) 9 Brave megjes en braaf ganze komme bijtieds nor huus! 9 Enne Ziwenumsen bril op hebbe. (Met de handen boven de ogen turen.) 9 Lót dat mar an 'n paerd oaver, went dat hit enne veul gröttere kop. (Je moet niet denken.) Onderwijs - deel 10 Tot de taak van het onderwijzend personeel behoorde destijds de surveillance tijdens de dagelijkse H.Mis. Als hij in de kinderkapel 'achter de kinderen zat' en dat gebeurde nog al eens, omdat hij met name op zondag, maar ook bij slecht weer juffrouw Derksen of meester Van de Voort verving, die anders extra of een uur vroeger uit Venray of Tienray moesten komen. Als vader van zijn stoel opstond, was dat genoeg om de kinderen tot stilte te manen en devotie te simuleren. Een mooie foto van de Castenrayse school aan de Horsterweg in 1937 met geheel rechts meester Vollebergh. Tijdens de oorlog werd het schoolgebouw onherstelbaar beschadigd. Er kwam een houten noodschool en na de oorlog werd een nieuw gebouw neergezet aan de huidige Matthiasstraat ticfjting fjecm&unftg {jenootscfjaj: Costenrgy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 4