if? Si Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 16 januari: Lezing van het LGOG in De Witte Hoeve Venray. Aanvang 19.30 uur. De lezing gaat over de beginjaren van het atelier voor beelden en meubels van architect Pierre Cuypers en textielfabrikant Francois Stoltzenberg. Ook Venray kwam in de begintijd op de klantenlijst voor. Vrijdag 20 januari: Opening van de tentoonstelling 'De kathedraal van de Peel'. Vorig jaar zijn twee boeken uitgegeven over de Sint Petrus' Bandenkerk in Venray. Reden voor museum 't Freulekeshuus om een selectie van de mooiste foto's van schatten uit de Grote Kerk te exposeren. Daarnaast zijn er o.a. schilderijen, beelden en liturgische voorwerpen uit de Grote Kerk te zien. De expositie loopt van 20 januari t/m 21 mei. 't Freulekeshuus is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 - 17.00 uur. Groepen op afspraak. Woensdag 1 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 0 Waor dén de koew biendt, daor blieft ze staon! (Dat is een sterke persoonlijkheid.) Tusse de spruutjes bliëve. (Zich gedeisd houden.) Die löpt net as 'n slek die bitst. (Ze loopt heel langzaam.) 0 Saoves öp de löcht, smaerges ien d'n bocht. (Laat naar bed, dan ook laat uit bed.) 0 As de winter bieën göt make, begint 't aete öp te rake. Onderwijs - deel 9 Van vader zou ik willen zeggen: "Er war zum Schulmeister geboren". Hij was inderdaad onderwijzer in hart en nieren. Een van zijn oud-leerlingen karakteriseerde hem als streng en rechtvaardig en ....je leerde er veel bij. Riet roemt zijn pedagogische en Jos zijn didactische kwaliteiten. Riet leerde van hem oog te hebben voor kinderen die niet zo goed kunnen leren. Hij gaf haar het advies te benadrukken wat een kind goed heeft gedaan. Een pluimpje helpt beter dan een standje, zei hij. Ze bewondert het geduld waarmee hij achtergebleven leerlingen bijwerkte. Altijd stonden er leerlingen bij zijn lessenaar, die hij individueel weer op weg hielp. Toen ik in 1948 mijn eerste baan kreeg, gaf hij me de volgende raad mee: "Toon, laat nooit een leerling alleen nablijven en zeker geen meisje". Gelukkig is die wijze raad me nooit van pas gekomen. De zaterdagmorgen vond ik het hoogtepunt van de week. Niet omdat het maar een halve schooldag was, maar als we klaar waren met het verbeteren van gemaakte fouten, die vader al met rood had aangestreept dan kregen we na correctie een apart programma: beleefdheidsles, verkeersles, cijferen, zingen, tekenen of vrij lezen. Voor dat laatste had hij een kast vol presentexemplaren bewaard. Riet bewaart de beste herinneringen aan de vrijdagmiddag. Dan mocht haar klas wilde bloemen meebrengen. Hij leerde hen de namen en aan het einde van de les werd dan een klein proefwerkje afgenomen om te kijken, wie het beste had opgelet. Als het mooi weer was in de zomer, moest ze van de klas aan vader vragen of ze naar 'de Berg' gingen., want 'as de maester d'n hoëd aachter öp de kop hit staon, dan hit ie goeje zin' en dan kregen de leerlingen eerder hun zin en zo was het ook met ijsvrij. In 1965 werd ik benoemd aan het Sint-Janslyceum in Den Bosch. Na de openingsvergadering van het nieuwe schooljaar, waarin de nieuwelingen zich voorstelden, kwam een al wat oudere lerares Frans naar me toe, die vroeg of ik soms uit Limburg kwam? Uit Venray soms? Misschien uit Castenray? Het was me nog niet eerder overkomen dat iemand ooit van Castenray had gehoord. Nog sterker was, dat ze vader goed kende. Ze zei, dat ze uit Blerick kwam en dat haar enige zus haar onderwijscarrière in Castenray was begonnen. Die zus was nog altijd vol lof over zijn collegiale begeleiding van jonge, onervaren onderwijskrachten. -4 cm&tm&i'g 6enootscfja tastenrcrg

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 4