Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 28 november: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Maandag 19 december: Lezing LGOG Venray in Beukenrode. Thema: Het Kerstlied en Kerstgebruiken door de eeuwen heen. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 4 januari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Mit Sinte Kétrien kan d'r al 'n winterke zien. (Sint Catharina is op 25 november). 9 "Ik kiek öp gén hoonderd guide", zaej d'n boer en hij keek ien 'n leeg knip. 9 Mit kiender lópte öw ien 't schand. (Wanneer men erg gauw naar de dokter loopt, wanneer een kind zich niet lekker voelt, mankeert het opeens niets meer.) 9 Hoe grötter de kop, hoe grötter de kieps. (Wie 't breed heeft, laat 't breed hangen.) 9 Da's 'n boks mit 'n prissentieërblad. (Dat is een broek met een klep van voren i.p.v. een gulp.) Onderwijs - deel 4 Vandaag het eerste deel van het verhaal over Herman Vollebergh, geschreven door zijn zoon Toon Vollebergh uit Helvoirt. HERMAN ANTOON HUBERT MARIA VOLLEBERGH Geboren te Venray 28-121888 en overleden te Horst 19-06-1971 Hoofd van de school te Castenray 1922 - 1954 Herman Antoon Hubert Maria Vollebergh stamt uit een oud Venrays geslacht, dat zijn oorsprong vond in "t Vaöle' van de 15de eeuw. Veulen telde in de 18de eeuw slechts een achttal boerderijen aan een weg, die doodliep in de Peel. De laatste boerderij heette 'Volle Bergs Hof, die aan het 'Volle Berghs Water' lag. Daar woonden onze voorouders, de familie Volle(n)berg(h). Er hoorde ook een schaapskooi bij voor ±50 schapen, die veel verderop in de Peel lag aan de Paardenkop ten zuidwesten van het Duitse oorlogskerkhof. Als je vader vroeg of een Volle- of Vollenberg familie was, dan stak hij zijn neus in de lucht en zei: "Nee de echte schrijven hun naam zonder 'n' en met een 'h'." Laat onze stam (stam B) nou de enige zijn, die alleen in de vrouwelijke lijn rechtstreeks afstamt van onze verre voorouders. Onze stamvader is Peter van Heijster, die in 1717 trouwt met Lisbeth Vollebergh. Peter verkocht enkele jaren daarna zijn voorouderlijke boerderij te Venray- Heide en ging in 1726 met Lisbeth Vollebergh op de Volleberghs' Plats wonen. Hij nam toen de naam van zijn vrouw aan en noemde zich Vollebergh. Vader heeft hiervan geen weet gehad. Het boek van Hans Volleberg en Marius Vollenberg over het geslacht Volle(n)berg(h), waarin dat uitvoerig uit de doeken werd gedaan, verscheen in 1998. Vader heeft daar geen weet van gehad, want hij was toen al ruim 25 jaar dood. In de Franse Tijd, begin 19de eeuw trok vaders'overgrootvader Martin naar Venray, waar hij aan de Langstraat (Veltum) Den Hoebert kocht, een boerderij annex bierbrouwerij met gelagkamer, die in 1974 is gesloopt. Martins'zoon Jan vestigde zich als timmerman in Arcen. Hij leerde in Straelen het meubelmakersvak evenals twee van zijn zonen. De oudste (Martinus) Josephus ging in 1878 terug naar Venray terwijl zijn broer Frans zich in Oss vestigde als timmerman/meubelmaker. Mijn vaders'vader, (Martinus) Josephus vestigde zich later in de Schoolstraat en daarna in het huis in de Bontekoestraat waar later oom Pierre woonde. Rond 1925 bouwde hij er tegenover de werkplaats -4- Meester Vollebergh te paard, zoals weinigen hem zullen kennen. Dit is een fragment van een heel oude foto uit 1925. Het is een afdruk van een glasplaatje, zoals die vroeger bij het fotograferen door Bertje van Rhee gebruikt werden. Het plaatje is vochtig geworden, vandaar dat de afdruk niet best van kwaliteit is, maar daardoor zeker niet minder bijzonder. Op de foto, waaruit dit fragment is gehaald, staat ook nog Driekus Smits te paard. ticfjtmg 6t«mfiun8tg Cenootscfja Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 4