ft Stichting Heemkundig Genootschap Castenray fl Vandaag, woensdag 9 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 28 november: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden 9 Kwart vur 't klökske, as d'n hoond schiet, kriede gij 'n brökske. (Kreeg men soms als antwoord op de vraag: "Hoe laat is 't?) 9 Wat an 't klokketow hange. (Ergens ruchtbaarheid aan geven.) 9 Kaart as kleump hebbe. (Zeer goede speelkaarten hebben.) 9 Daor kriëge ze 't ieën kruus nao 't ander. (De ene tegenslag na de andere krijgen.) 9 As gekke öp de mernt kömme, verdiëne de kremmers gaeld! Onderwijs - deel 1 Vorige week hebben we de serie artikelen over de kwestie 'Klein Oirlo' afgesloten. De kerk en het onderwijs speelden bij deze kwestie een grote rol. Vandaag gaan we verder met een aantal feiten rondom het onderwijs in Castenray. In 1982 werd bij gelegenheid van 60 jaar onderwijs in Castenray door Pierre Mennen een boekje samengesteld met de titel '60 Jaar onderwijs in Castenray 1922 - 1982'. Het is een prachtig boekje, waarin de onderwijshistorie vanaf 1919, toen de aanzet werd gemaakt voor een eigen school in Castenray, tot 1982 staat beschreven. Voor die tijd gingen de Castenrayse kinderen in Oirlo naar school. Maar dat is niet altijd zo geweest. Ook in het verleden werd in Castenray al onderwijs gegeven en Castenrayse onderwijzers hebben een belangrijke rol gespeeld in het onderwijsverleden van Oirlo. Momenteel ben ik bezig met de samenstelling van een boekwerk over de historie van het onderwijs in Oirlo. De bedoeling is dat het volgend jaar, bij gelegenheid van mijn 40-jarig onderwijsjubileum aan de school in Oirlo, uitgegeven wordt. Tijdens mijn speurtochten in het archief ben ik ook gestuit op een aantal interessante feiten over het onderwijs in Castenray, die ik u niet wil onthouden. Hoe het in het verre verleden met het onderwijs in Castenray gesteld was, is nauwelijks of niet meer te achterhalen. Vandaar eerst in het kort enige informatie over het onderwijs in het algemeen in ons land. In de loop van de eeuwen ontstaan verschillende schooltypen die vrijwel alle gebaseerd zijn op het christelijke geloof. Zo zijn de zogenaamde parochiescholen voor kinderen vanaf 10 jaar vooral catechismusscholen. Aan het eind van de Middeleeuwen is in elk kerkdorp van enige betekenis een parochieschool gevestigd. De kerken hebben de scholen nodig voor hun plechtigheden. De lessen worden veelal verzorgd door de koster. Het leerplan omvat naast Latijn, het opzeggen van de geloofsbelijdenis, het paternoster, het Ave Maria en andere gebeden, alsmede koorzang met psalmen. Het Latijn dat op de school wordt onderwezen, is het kerklatijn. In de 16e en 17e eeuw is er inhoudelijk in het onderwijs nog maar weinig veranderd. De onderwijzers zijn zwaar belast met soms wel honderd leerlingen per onderwijzer. In zo'n schoollokaal moet het een rumoerige boel geweest zijn, want veel wordt hardop uit het hoofd geleerd en vaak helpen de ouderen de jongeren. Om het een beetje in de hand te houden, zijn lichamelijke straffen heel normaal en ze kunnen soms behoorlijk hard uitvallen. Het onderwijs op zich stelt niet veel voor. De schoolmeesters zijn veelal onbekwaam en hebben geen speciale opleiding genoten. Als je een beetje kunt lezen en schrijven, mag je al lesgeven. Ook hanteren de schoolmeesters wrede straffen. In de zeventiende eeuw maakt het onderwijs een omslag door de ontwikkeling van de -20- •sggy §ttcfjtmg fjeemfUm&g 6enootscfia* Castenray "O1 IA

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 20