Bouw en Metselbedrijf Bongers Stevens nieuwbouw en verbouwing Eveneens in 1952 legde pastoor Gerards van Oirlo, na ruim veertig jaar aan de kerk van St.Gertrudis verbonden te zijn geweest, gedwongen door zijn zwakker wordende gezondheid, zijn priesterambt neer. Hiermee was de angel uit het Klein Oirlo-conflict gehaald en werd er weer volop gediscussieerd over een samenvoeging met Castenray. Pastoor Gerards werd opgevolgd door pastoor Vervoort, die een stuk inschikkelijker bleek en geleidelijk kon er gewerkt worden aan de oplossing van het probleem. Op 19 juni 1957 kwam mgr.Lemmens naar Castenray om het H.Vormsel toe te dienen. Na de plechtigheid werd tijdens een samenzijn in de pastorie de aloude 'kwestie Klein Oirlo' weer aangesneden. De deken van Venray en de pastoor van Castenray kregen van de bisschop de opdracht de toevoeging van Klein Oirlo bij de parochie Castenray in overleg met coadjutor (helper, plaatsvervanger) mgr.Hanssen te regelen. Dit besluit wekte veel voldoening in Castenray, maar tevens veel onrust in Oirlo. Toeval Dat de wereld soms klein is en men op de meest onverwachte momenten buitengewoon toevallige ontmoetingen kan hebben, is iets wat ieder van ons wel eens heeft meegemaakt. In november 1968 betrokken Riky en ik de eerste woning in de nieuwbouwwijk Campagnestraat/Castelostraat. Ongeveer twee maanden later kregen we buren. Het waren de ouders van Annie Friesen-van der Sterren. De oude heer Van der Sterren vertelde ons op een dag dat zijn broer zenuwarts was in Amsterdam. En het toeval wil dat zijn collega de vader was van Jaap de Levie, die onlangs tijdens de Lotgenotencontactdag zo'n boeiende spreekbeurt hield in De Wis. Zenuwarts Van der Sterren zorgde er voor dat de kinderen van zijn joodse collega-zenuwarts De Levie tijdens de Tweede Wereldoorlog vanuit Amsterdam konden onderduiken in America. Bij de Lotgenotencontactdag was ook Annie Friesen-van der Sterren aanwezig en zij had al meteen het vermoeden dat Jaap de Levie de zoon was van de collega van haar oom. Ze klampte hem aan en het bleek inderdaad zo te zijn. De oudere zus van Jaap de Levie, die ook in Castenray was, kon zich een en ander nog precies herinneren. Overigens werd de naam van Jaap de Levie in de Verenigde Staten, waar hij een praktijk in neurochirurgie en oogheelkunde had, per abuis veranderd in Delevie. Jaap de Levie verloor tijdens de oorlog al zijn ooms en tantes, neven en nichten, maar zijn ouders, broers en zussen overleefden. Annie Friesen hield aan het toeval tijdens de Lotgenotencontactdag een mooi gesprek over. Giften Van Jan Martens kregen we nog een aantal onderdelen van het tijdens de Tweede Wereldoorlog in Klein Oirlo neergestorte vliegtuig. Verder nog een financiële gift. Het bloemstuk bij het deportatiemonument op het dorpsplein kregen we met een financiële gift van iemand uit ons dorp. Beide personen, zeer bedankt! Toon Bongers Lollebeekweg 21 5811 AJ Castenray S 0478-571979 0) 06-15483081 fax 0478-579123 Fer Stevens molenzijweg 4 5866 BS S wolgen S 0478-692947 0) 06-50971919 -9-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 9