Onderwijsperikelen in Castenray - deel 11 m Woensdag 9 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 28 november: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden 'm Ien de kar hebbe. (Dronken zijn.) 't Muüst, wat van katte kumt. (Kinderen hebben de aard van hun ouders.O De düvels hebbe kermes ien de hel. (Zonneschijn en regen tegelijk.) Ik wooj da'che 'n kiêndje krigt mit enne kopere kop, dan koste bliëve poetse! (Een verwensing, wanneer men zich aan iemands gedrag stoorde.) Ieder kloek is gek mit 'r aege kukes. De Tweede Wereldoorlog bracht ellende, verdriet en verwoesting over ons land. De in 1922 in Castenray gebouwde school bezweek, evenals de kerk, onder het oorlogsgeweld. Het onderwijs werd tijdelijk verzorgd in de gespaard gebleven sacristie, de kinderkapel en de kelder van het Patronaatsgebouw. Na de bevrijding werd in mei 1.945 een houten noodschool gebouwd op de speelplaats bij de In 1950 werd een nieuwe school in gebruik genomen, gesitueerd aan de toenmalige weg naar Oirlo, en op 16 november 1950 vond er een vergadering plaats, om te komen tot oprichting van een kleuterschool in Castenray. Mejuffrouw Spits, inspectrice van het kleuteronderwijs en oud-onderwijzeres in Castenray, gaf een uiteenzetting over het goede van dit kleuteronderwijs. Er werd een voorlopig bestuur gekozen, bestaande uit de heren Hubèrt Gooren, Martien Jeuken, Martien Kuijpers en Piet Rambags. Als lokaal werd een deel van de grote zaal van het parochiehuis gebruikt. In de zaal werd als afscheiding een houten schot geplaatst. De totale inrichtingskosten werden geschat op drieduizend gulden, waarvan een gehouden rondgang in het dorp duizend gulden opbracht ter bestrijding van deze kosten. Tot leidster werd benoemd mejuffrouw Mien de Kuyper uit Horst. Op 5 december 1952 werd het nieuwe kleuterlokaal officieel in gebruik genomen en er waren zevenendertig kleuters die aan het ondeiwijs deelnamen. verwoeste school. Houten noodschool aan de Horsterweg. t h 1

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 8