Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Vrijdag 14 oktober: Opening tentoonstelling over Sint Nicolaas in de aula van Kunstencentrum Jerusalem Venray. Aanvang 17.00 uur. Maandag 17 oktober: Dialezing LGOG Kring Venray in zaal 'Het Trefpunt' Beukenrode Venray. Aanvang 19.30 uur. Het thema is 'Joden in het land van Cuijk'. Deze dialezing, die gehouden wordt door Theo Seijs, is voor iedereen die belangstelling heeft gratis toegankelijk. Woensdag 9 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 0 Niks, wette wat niks is?! Niks is 'n piepke zonder kop waorvan 't stilleke weg is! Öp 'n schaef voor wasse de baeste aerpel. 0 Wie de schaaj hit, hit de schand d'r beej. (Wie verliest krijgt de schande op de koop toe.) 0 Kreupele paerd lusse ok haver! (Ook minder valide mensen willen meetellen!) 0 Dén kunde baeter de kat uutlieëne. (Iemand die van alles leent, maar niets terugbrengt.) Geslaagde Lotgenotencontactdag Afgelopen zaterdag traden we in het gemeenschapshuis De Wis op als gastheer voor de bezoekers van de Lotgenotencontactdag 2005. Vanwege de prima organisatie van de 60-jarige herdenking van de razzia's en deportaties die we op 20 november 2004 hebben gehouden, had de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg ons gevraagd deze Lotgenotencontactdag te organiseren. De dag was speciaal bedoeld voor oud-gedeporteerden en hun familieleden, maar verder ook voor iedereen die zich betrokken voelt bij het lot van deze oorlogsslachtoffers. Vorige jaren kon de Stichting Deportatie telkens rekenen op zo'n 40 tot 60 bezoekers en met ruim 50 bezoekers viel Castenray zeker niet uit de toon. En al helemaal niet, wanneer we bedenken dat de groep oud-gedeporteerden elk jaar kleiner wordt. Na de koffie en vlaai opende Jan Strijbos de middag met een welkomstwoord, waarin nog eens het belang van de aandacht voor gebeurtenissen uit het verleden onderstreept werd. En zeker voor gebeurtenissen waaruit we veel lering kunnen trekken, voor nu en voor de toekomst. Vervolgens was het woord aan Gerard Sonnemans van de Stichting Deportatie Noord- en Midden Limburg. Hoofdmoot van het officiële gedeelte was het boeiende betoog van dr. Jaap de Levie, die als Joods onderduiker vanuit Amsterdam in America terecht kwam. Tijdens een kerkdienst in Kronenberg werd hij met veel anderen in 1944 bij een razzia opgepakt en naar nazi-Duitsland gedeporteerd. Door een aantal gelukkige omstandigheden overleefde hij de oorlog en emigreerde naar de Verenigde Staten, waar hij zich specialiseerde in de neurologie, neurochirurgie en oogheelkunde. Op indrukwekkende wijze vertelde hij over zijn oorlogservaringen en hoe deze ook een stempel hebben gedrukt op zijn latere leven. Een wel heel bijzonder moment van de middag was de presentatie door voorzitter Theo Sonnemans van de Stichting Deportatie van de herdruk van het boek 'Sporen die bleven'. In dit boek, geschreven door historicus dr. Fred Cammaert, wordt uitgebreid ingegaan op de achtergronden en feiten van de razzia's en deportaties in oktober en november 1944. Het gehele officiële programma werd prachtig opgeluisterd met zang van het Dames- en Herenkoor. Na het officiële gedeelte was er ruim de tijd om in een ongedwongen sfeer van gedachten te wisselen. Tevens werd er volop gebruik gemaakt van het bezichtigen van de expositie met onder andere enkele foto's van de 60-jarige herdenking van vorig jaar. De middag werd afgesloten bij het herdenkingsmonument op het dorpsplein. Na een korte inleiding van Jan Strijbos blikte Theo Sonnemans nog eens terug op de herdenkingen van vorig jaar en aansluitend werden bloemen gelegd door de Stichting Deportatie Noord- en Midden-Limburg en -4- ticfjting fjeemfiunöig 6enootscfia: fcqstcnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 4