Onderwij sperikelen in Castenray - deel 8 zullen bloemen gelegd worden bij het monument en vervolgens sluit Caro Versteegen met zijn trompet op muzikale wijze deze Lotgenotencontactdag 2005 officieel af. We hopen dat ook veel Castenrayse mensen de Lotgenotencontactdag willen meemaken. Iedereen vanaf 16 jaar is van harte welkom. Gerrit Classens uit Klein Oirlo werd eveneens een jaar lang van school thuisgehouden. Ondanks de leerplicht deed niemand er iets aan. Uiteindelijk werd hij door zijn ouders toch maar naar Oirlo gestuurd. Twee zoons van Toon Strijbos gingen een tijdlang in Meerlo naar school en werden aldaar bij familie ondergebracht, maar ook zij kwamen uiteindelijk in Oirlo terecht. En zo liep de tweedracht jarenlang hoog op. Ook op het dagelijkse leven miste het schoolconflict zijn uitwerking niet. De Oirlose middenstand, die altijd de nodige klandizie in Castenray had gehad, werd geboycot. De bakker werd voorbij gestuurd en ook de Oirlose smid raakte klanten kwijt. Dit soort dingen gebeurden uit pure onvrede over de gang van zaken. In beide dorpen waren mensen die het ogenschijnlijk met de pastoor eens waren, maar dat had vaak andere gronden. De Castenrayse koster zou, als hij zijn taak niet naar de zin van de Oirlose pastoor uitvoerde, gemakkelijk zijn baan kwijt kunnen raken. 'Jij hebt aan mij te danken datje hier koster bent',aldus pastoor Gerards. Ook Oirlose middenstanders werden door de pastoor geboycot, als ze het openlijk niet met hem eens waren. Zo maakte pastoor Gerards nogal eens misbruik van zijn geestelijke status. Wiel Vullings: 'Pastoor Gerards had zo n greep op de bevolking. Had je hem als zakenman tegen, dan kon je het wel schudden. Het was zelfs zo dat de Castenrayse pastoor niet in Klein Oirlo bij de mensen thuis mocht komen. Pastoor Verheggen had een broer in Blitterswijck wonen en via Klein Oirlo fietste hij daar regelmatig naar toe. Bij ons voor het huis rustte hij uit. Vroeger had iedereen een zitbank voor het huis staan, waar de mensenv s avonds na gedane arbeid gezellig met elkaar zaten te praten. Pastoor Verheggen nam op die bank plaats. Dat durfde hij, maar binnenkomen niet. Hij had zijn herdershond bij zich en ik moest binnen een emmer water gaan halen, want de hond had dorst. Nierstichting Lieve mensen van Castenray. Hartelijk dank voor uw bijdrage aan de collecte. Met z'n allen hebben we een mooi bedrag van 291,98 bij elkaar gebracht. Bedankt ook nog namens de collectanten. De Nierstichting. -6 en crematie onderneming Ir. A4a rijkestraat la 5802 BV Venray Venrayseweg 104 5961AJ Horst telefoon 0478 55 01 50 telefoon 077 398 70 99 W(/ £ijn day en nacht bereikbaar onder telcfoonnr. 0478 550150 w

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 6