Stichting Heemkundig Genootschap Castenray LOTGENOTENCONTACTDAG Onderwijsperikelen in Castenray - deel 7 I Donderdag 29 september: Presentatie van het boek '100 Jaar psychiatrie in Venray' in de schouwburg van het St. Anna. Aanvang 14.00 uur. Woensdag 5 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 8 oktober: Lotgenotencontactdag Stg. Deportatie Noord- en Midden-Limburg in De Wis van 14.00-17.00 uur. Boerengezegden 9 Vraoge stöt vreej en wejgere d'r beej! Högger schiete as öw gat hoeëg is. (Verwaand zijn.) 9 'n Bitje schaef dat juffert goed! De baeste paerd stón óp stal! (Meisjes die veel uitgingen, waren doorgaans niet de beste.) 9 "Dat gaeve nog hieël wat weurd", zaej de kaöster en toew klom de pestoeër óp de prikstoël. Op zaterdag 8 oktober organiseert de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord- en Midden - Limburg in samenwerking met ons heemkundig genootschap de Lotgenotencontactdag 2005. Men heeft voor Castenray gekozen, omdat men zeer te spreken is over de wijze waarop hier eind 2004 de 60-jarige herdenking van de razzia's en deportaties is georganiseerd. Het programma in De Wis begint 's middags om 14.00 uur en zal duren tot ongeveer 17.00 uur. Jaap Delevie uit de Verenigde Staten treedt op als gastspreker. Verder wordt de herdruk van het boek 'Sporen die bleven' gepresenteerd en is er een kleine expositie te bezichtigen. Het officiële gedeelte van deze middag wordt muzikaal opgeluisterd door het Castenrays Dames- en Herenkoor. De afsluiting van het gebeuren vindt plaats bij het monumentje op het dorpsplein, waar een korte toespraak gehouden wordt en waar bloemen gelegd worden. De Stichting Deportatie nodigt iedereen die belangstelling heeft van harte uit. Niet alleen gedeporteerden en/of hun familieleden zijn dus welkom, maar iedereen die hiervoor tijd wil vrij maken. Enkele jaren verstreken, waarin het conflict steeds weer oplaaide. Castenray was inmiddels een zelfstandige parochie geworden, maar de Klein Oirlose kinderen mochten nog steeds niet in Castenray naar school. Af en toe stuurden enkele ouders ze toch, maar in opdracht van de Oirlose pastoor Gerards sommeerde de Castenrayse pastoor Verheggen hen onmiddellijk de school te verlaten. Zo verging het ook Lieske en Driekus Camps. Hun ouders verhuisden in 1934 van Tienray naar Castenray, alwaar ze aan de Roffert kwamen te wonen. Een deel van de buurtschap Roffert werd eveneens door de Oirlose pastoor geclaimd. Lieske en Driekus gingen in Castenray naar school, maar na drie weken werden ze door pastoor Verheggen naar huis gestuurd. Twee jaar lang gingen ze daarna niet naar school, ondanks de leerplicht. Wel gingen ze tien maanden lang met de bus naar meester Lucassen in Horst, waar ze privé-les kregen. Op den duur bleek dit financieel echter onhaalbaar en ook moesten ze aan de leerplicht voldoen. Lieske herinnert zich nog dat er op een dag twee veldwachters te paard bij hen thuis kwamen en hun ouders een boete kregen wegens het ontduiken van de leerplicht. Noodgedwongen werden de kinderen in Oirlo naar school gestuurd. Wel gingen ze altijd in Castenray naar de kerk. 'Op school moesten we altijd vertellen, of we naar de mis of het lof waren geweest. Telkens als ik zei dat ik in Castenray naar de kerk was geweest, kreeg ik strafwerk, of moest ik de kruisweg langs', aldus Lieske Camps. fé ►ticfjting fieemfiun&ig fcenootscfiap tastenrqy HiCi

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 4