Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Onderwijsperikelen in Castenray - deel 5 mm Zaterdag 17 september: Viering 50-jarig bestaan kring Venray van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap in de foyer van de Schouwburg Venray Tijdstip 13.00-16.30 uur. Donderdag 29 september: Presentatie van het boek 100 Jaar psychiatrie in Venray' in de schouwburg van het St. Anna. Aanvang 14.00 uur. Woensdag 5 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 8 oktober: Lotgenotencontactdag Stg. Deportatie Noord- en Midden-Limburg in De Wis van 14.00-17.00 uur. Boerengezegden 9 As de kaöster en de pestoeër same kiëve, huuërde waor de caente bliëve! 9 Dén 'n paerd uut de wej wil hale, mot 't nie urst mit 't helster vur de kop howwe. (Wanneer je iemand nodig hebt, moetje hem niet eerst afschrikken.) 9 De row was licht gedrage! (De gestorvene was niet erg geliefd.) 9 Dat is 'n echt schabbraak! (Dat is een echte bouwval.) 9 As ennen boer 't spek öp hit, göt hij an de schaenk. (Het beste tot het laatst bewaren.) Schenkingen Bij Arie Seijkens mochten we twee metalen munitiekisten uit de Tweede Wereldoorlog ophalen. En ook van Jan Martens ontvingen we weer enkele historische curiositeiten, waaronder een oud boekje, waarin alle vliegtuigtypen uit de Tweede Wereldoorlog met foto en tekening staan afgebeeld. Verder steunde hij onze stichting ook nog financieel. Beide schenkers, zeer bedankt! Nu alle Castenrayse kinderen eindelijk in hun eigen dorp naar school konden, was de rust in het dorp nog lang niet weergekeerd. De afhankelijkheid van Oirlo was dan op onderwijsgebied wel teniet gedaan, op het kerkelijke vlak viel er nog heel wat strijd te leveren. Met de aanstelling tot rectoraat in 1922 was slechts een bescheiden stap gezet. De Castenrayse rector mocht de normale diensten houden in de Castenrayse kerk, maar voor dopen, trouwen en begraven moesten de Castenrayse mensen naar de Oirlose parochiekerk. Deze rechten en de bijbehorende, niet te onderschatten, inkomsten waren voor de Oirlose pastoor en zijn parochie. Het bleef dus nog broeien in de dorpsgemeenschap. Liet was echt niet zo dat Castenray maar alles over zijn kant liet gaan en regelmatig werd er dan ook gemopperd over de gang van zaken. Na de zondagse hoogmis groepten de kerkgangers voor hun -12- De Castenrayse school, geopend in 1922. Links Kobus Geurts. ticfjtmg fjeemfiunöig 6enootscf)a Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 12