OPEN MONUMENTENDAGEN Voor wat betreft het openbare of confessionele karakter van de te stichten Castenrayse school is uit archiefstukken niet helemaal duidelijk op te maken, hoe de vork aan de steel stak. Op 15 december 1919 richtte men vanuit Castenray het verzoek aan de gemeente, om de stichting van een openbare school aan te houden, daar men er over dacht een bijzondere school op te richten. Dit verzoek had natuurlijk alles te maken met het politieke geharrewar op landelijk niveau, om financiële gelijkstelling te krijgen tussen openbare en confessionele scholen. De gemeenteraad willigde het verzoek in en op 31 januari 1920 berichtte de gemeente aan de schoolopziener in het arrondissement Gennep, dat in overleg met de bisschoppelijke inspecteur Dr. van Gils in Castenray een drie-klassige bijzondere school gesticht zou worden, die plaats bood aan 165 leerlingen en waarvan de opening op 1 april 1921 zou plaatsvinden. Op 2 februari 1920 gaf de schoolopziener te kennen dat hij volledig instemde met de voornemens van de gemeente. Landelijk was de politiek nog niet rond met de gelijkstelling van openbare en christelijke scholen, of er moet, wat minder waarschijnlijk is, in de opvattingen van de Castenrayse ouders een ommekeer hebben plaats gevonden, want op 4 oktober 1920 besloot de Venrayse gemeenteraad over te gaan tot de bouw van een vier-klassige openbare lagere school te Castenray, welk besluit op 3 december 1920 door de Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd. De kogel was definitief door de kerk en in Castenray haalde men opgelucht adem. Opmerkelijk is het hoge tempo, waarin het Castenrayse verzoek door de verschillende instanties werd behandeld en afgehandeld. Men liet er geen gras over groeien en van Bernardus Janssen werd een stuk grond, gelegen aan de grindweg van Venray naar Horst, voor de som van f 701,25 aangekocht. Architect van de school was de heer Timmermans en er werd door zeven aannemers, of combinatie van aannemers, ingeschreven. De hoogste inschrijver noteerde f 39.465 en de laagste, aan wie het werk gegund werd voor f 28.786, was de combinatie Smits-Hermans uit Horst. In het voorjaar van 1922 werd de school geopend. Officieel gebeurde dat op 1 april. In een schrijven van het college van B en W, gedateerd 27 april 1922, werd aan de heer Herman Vollebergh bericht, dat hem per 1 juni eervol ontslag als onderwijzer te Oirlo werd verleend, op welke datum ook zijn benoeming als hoofd van de openbare school te Castenray zou ingaan. Naast hem werd juffrouw Derksen uit Venray als eerste onderwijzeres benoemd en een jaar later, in 1923, volgde meester Theo van de Voort uit Tienray. Lezing 5 oktober vervalt Tot onze grote spijt komt de dialezing over Castenrayse toponiemen op 5 oktober te vervallen. Gérard Lucassen heeft zich om gezondheidsredenen af moeten melden. Hopelijk kan de lezing in een van de volgende maanden alsnog doorgaan. Op zaterdag 10 en zondag 11 september worden voor de 19c keer de landelijke OPEN MONUMENTENDAGEN gehouden. Het thema is dit keer: Religieus Erfgoed - 'Geloven in monumenten' Ook de gemeente Venray doet hier weer aan mee. De organisatie is in handen van de Stichting Venray Monumentaal en de Werkgroep Open Monumentendag. Zij hebben een boekje samengesteld, waarin alle te bezoeken monumenten staan beschreven. De bedoeling van de Open Monumentendag is om meer mensen intensiever in contact te brengen met hun historische, gebouwde omgeving en zo de belangstelling voor monumenten te vergroten. Daarom 3e rij: meester Vollebergh, meester Verbeek, Sjeng Philipsen, Tienus Kuijpers, Jeu Emonts, Wim van Rhee, Jac Hendriks, Sjang Kuijpers, Grad Verheijen, Willem Verheijen, Gerrit Rambags, Grad Friezen, Pierre Janssen, Thei Friezen, Piet Rambags. 4e rij: Pierre Philipsen, Sjeng Keijsers, Teng Friezen, Jac Keijsers, Jac Emonts, Piet Friezen, Helm van Kuijck, Herman Dinghs (Grad zn), Teng Dinghs (Grad zn), Teng Emonts, Herman Dinghs (Toon zn), Hein Emonts.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 3