In 1868 had Oirlo een nieuw schoolgebouw gekregen, dat reeds vijftien jaar later met een lokaal werd uitgebreid en omdat Castenray toentertijd onder de parochie Oirlo viel, kon ook de Castenrayse jeugd in Oirlo naar, wat het toen nog was, de openbare school. In het begin nog vrijwillig, maar na 1 januari 1901 vanaf zesjarige leeftijd, totdat men twaalf jaar oud was, verplicht. Twee maal daags legden de Castenrayse kinderen de lange weg naar de Oirlose school af. Voor sommigen bedroeg de enkele afstand wel meer dan vijf kilometer en de route werd door weer en wind te voet afgelegd over onverharde paden. De dames Janssen de megjes van Pieëterke vertelden in het jaar 2000 hierover in het jubileumboek 'Vastelaovend same van de Castenrayse carnavalsvereniging het volgende: 7 Mojste mit de vastelaovend was, dat we vreej han van schól, went ge mót nie vergaete dat wij vur 1923 nor Oeldere nor schól mösse loeëpe, dagge leks dp en nieër. Dat viel zeker ien dén tied nie mit. De waeg bestoont uut enne loeëppad, dén ging van os huus, bij Pieëterke an d'n berg, vur alle huus ien de Straot naeve. Nevve Weys Piet, wor Reijnders Toos wont, nevve Jöppen Driek zienen thuus, nevven Older Nadus, Weys Grad, Heuvelmans Hannes, d'n hingstenboër Rambags van Nico van Melo, Smulders Engel, nevve Waoltere Piet nor Huusmans Petje. Vandaor uut ging 7 nevve Koeëbus Görts. En van daor achter Sjaan en Maarzen Boerke naeve, ovver de Roffert nevve Camps, um bij d n Tuul ien Oeldere uut te kómme. Dan ovver 7 diekske en achter de Oelderse huüs naeve, aenseleg nor de jónges- en nor de megjesschól. Alles was aerdwaeg. Ien de zömmer stóf en ien de weent er hard bevrore, of ien de sliek en alles óp de kleump. 7 Was maej hét en maej bieësteg kald. Dan klage ze tiggesworreg dat ze te voet nor 7 dörp mótte. Wó mót dat hin? Vooral 's winters was het voor de Castenrayse kinderen dus geen pretje, om in de soms ijzige kou de lange afstand te voet af te leggen. Maar onderweg deden zich soms ook wel eens grappige dingen voor. Zo droeg Jacobus Geurts altijd zijn jongere broertje Leike op de nek, omdat ze dan sneller vooruit kwamen. Totdat Leike hoog water kreeg en in de broek en de nek van Jacobus plaste. Zodra deze het warme vocht in zijn nek voelde, vloog Leike met een wijde boog over zijn hoofd in de wegberm, waar hij met een flinke smak terecht kwam. Dit was de laatste keer dat Leike naar school gedragen werd. -9- Schoolfoto uit 1913 van Castenrayse kinderen, die in Oirlo naar school gingen. Bovenste rij v.l.n.r.: onbekend, Ser Kemmeiings, Jacob Donders, Trennes Strijbos, Frans Weijs, Harrie Kijpers, Sjang van Kuyck. 2e rij v.l.n.r.: Harrie Weijs, Tinus Kuijpers, Martien Spreeuwen berg, Harrie Dinghs, Sef Duijkers, Tinus Strijbos, Grad van Kuyck, Antoon v.d. Eijnden, meester Vollenberg. 3e rij v.l.n.r.: meester Nelissen, An Donders, Marie Duijkers, Maria Weijs, Maria Rambags, Dien van Rhee, Louisa Jacobs. 4e rij v.l.n.r.: Leida Dinghs, Maria Kuijpers, Nellie Philipsen, Paul Kuijpers, Sjeng van de Water, Paul Rambags, Sjang Donders, meester de Ponti (schoolhoofd). 5e rij v.l.n.r.: Drika Donders, Bet van Rhee, Truus Rambags, Bet Friesen, An Philipsen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 9