Stichting Heemkundig Genootschap Castenray NAJAAR 1944 -3 Maandag 18 april: Lezing LGOG 'Kunstschatten in Kleef door Harry Vriens in zaal Het Trefpunt Beukenrode. Gratis toegang voor iedereen. Aanvang 19.30 uur. Maandag 2 mei: Foto- en filmavond 'levende kruisweg' in De Wis. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 4 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 0 Ieders 't zien en d'n duvel (ook wel 'de kwojje') niks. 0 Ieën ien 't oeëg, ieën ien de hand, ieën ien de moond, zoeë ette mossele! (Blijf altijd op je hoede!) 0 De pestoeër duut ok gén twieë misse vur ieën gaeld! 0 Lache as ennen hoond dén maosterd gevraete hit. (Lachen als een boer die kiespijn heeft; lachen tegen wil en dank.) 0 Ieërlek is ieërlek, ieërlekhejd duurt 't langst, ma ge komt d'r nie wied mit! Foto- en filmavond 'levende kruisweg' Omdat door de grote drukte op Paaszaterdag niet iedereen het schouwspel van de 'levende kruisweg' van nabij heeft kunnen zien, organiseren we op veler verzoek een foto- en filmavond. De foto's en de door Wil Janssen gemaakte videofilm zullen op woensdag 20 april vanaf 20.30 uur op het grote scherm in De Wis te zien zijn. De avond is voor iedereen gratis toegankelijk. Eventuele consumpties zijn voor eigen rekening. Een dvd van de foto's en film kan besteld worden. Oorlogsherinneringen De jeugdherinneringen najaar 1944 van oud-inwoner Toon Vollebergh uit Helvoirt. De verhalen worden gepubliceerd in het kader van 60 Jaar Bevrijding van Nederland. Eind september hadden de Engelsen Oost-Brabant tot het Defensiekanaal en tot de weg van Deurne naar Boxmeer in handen. De Duitsers hadden zich uit Oost-Brabant terug getrokken en legden een sterke verdedigingslinie aan zuidelijk van de weg Westerbeek, Stevensbeek, Vortum- Mullem in een wijde boog om Overloon en Venray heen. Het was duidelijk dat ze van plan waren het enige bruggenhoofd ten westen van de Maas fel te verdedigen. De verdediging langs het Defensiekanaal stelde veel minder voor. De Peel vormde ook in de 20ste eeuw nog een natuurlijke barrière. Najaar 1944 was bovendien een erg natte herfst. Daarom verwachtten de Duitsers daar geen aanval. De aanval begon dan ook op 8 oktober vanuit Stevensbeek. De bewoners van Overloon, Holthees, Vortum-Mullem, Groeningen, Vierlingsbeek en Maashees moesten van de Duitsers evacueren met achterlating van vrijwel alle bezit, hun vee, hun huis en huisraad. Ze moesten zelf maar zien ergens een onderkomen te vinden. Niet alleen aan de evacués merkten wij in Castenray dat het front steeds dichterbij kwam. Het rommelde in de verte of er een zwaar onweer op komst was. In het cafe van Thei Jacobs werd een Rode Kruispost ingericht. Wij stonden bij Bert van Rhee op de hoek te kijken hoe de gewonden daar naar binnen liepen, of binnen werden gebracht. Sommigen kwamen strompelend uit de Rode Kruisauto met een arm of been in verband, of nog erger, liggend op een brancard, zoals de man die onder een bebloed laken op zijn zij lag te kreunen. Dat beeld is me bijgebleven: Een grote kerel in uniform, die kreunend van pijn "Mutti, Muttiom zijn moeder huilde en de dragers die hem susten en zeiden, dat hij nu gauw geholpen zou worden. We werden er stil van en dropen af. -6- ticfiting fjeemfiunSig ©enootscfia tastenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 6