Zondag 7 April wordt de danscursus, gevolgd door 40 tal jongens en meisjes, besloten met demonstratie voor ouders en genodigden. Zondag 19 Mei. Jaarlijkse bedevaart naar Tienray, waaraan wederom door velen werd deelgenomen. De motregen bij het begin en de druilende regen op de terugweg was hemelsche zegen, waarom we niet gevraagd hadden. Desniettemin bleef de stemming goed en de verdiensten en de zegen zullen ongetwijfeld zooveel groter zijn. 19 Juni. Door Z.H. Exc. Mgr. Lemmens wordt het H. Vormsel toegediend aan 66 kinderen, waarvan 26 jongens - 40 meisjes. Door Mgr. werd na de plechtigheid, tijdens samenzijn op de pastorie, de aloude kwestie KI. Oirlo besproken, en aan de Hoogeerw. Deken en de Z.E.Heren Pastoors de opdracht gegeven de toevoeging van KI. Oirlo aan de parochie Castenray, in overleg met Mgr. Hcmssen, te regelen. Daar mede enkele parochianen, o.a. peters en meters aanwezig waren, is te begrijpen dat dit nieuws spoedig bekend raakte. (De 'kwestie Klein Oirlo', waar hier sprake van is, vindt haar oorsprong eigenlijk al in 1803, toen Castenray door een wijziging van de parochiegrenzen werd ondergebracht bij de parochie Oirlo. Voordien werd de Castenrayse kapel bediend door Venrayse parochiegeestelijken. In 1922 werd Castenray een rectoraat met beperkte kerkelijke bevoegdheden. Het intense verlangen naar volledige zelfstandigheid was vanaf dat moment niet meer te stuiten. In 1933 werd Castenray dan ook een zelfstandige parochie, maar de 'kwestie Klein Oirlo' kwam pas 60 jaar later tot een oplossing. Over een aantal weken zal ik u uitgebreid informeren over deze heikele zaak, die in de dorpen Castenray en Oirlo voor veel beroering zorgde. In het historisch jaarboek 'Venrays Verleden deel 1' heb ik onder de titelOnderwijsperikelen in Castenray' deze kwestie beschreven. JS.) 4 Juli. Had de Boerinnenbond reeds op 9 April haar jaarlijkse excursie of reisje gemaakt naar Jaarbeurs in Utrecht en de Keukenhof, vandaag zal de Boerenbond met twee autobussen uitrukken naar de Bloemenveiling in Aalsmeer en Amsterdam, waar boottocht door de grachten en de haven op het program stond, alsmede 'n bezoek aan Schiphol. Het grootsche en altijd boeiende luchtvaartbedrijf heeft aller belangstelling. Dat de Castenraysche boeren met him tijd mee willen, moge blijken uit hun bezoek en belangstelling voor de grote internationale tentoonstelling, 4 Atoom, eveneens op Schiphol. 7 Juli. 20 Kinderen doen vandaag hun Eerste H. Comm.en 17 kinderen de Vernieuwing van den Doopbelofte. Deze laatsten werden o.a. voorbereid door >z triduum, gegeven door Z.E.P. E. Stokman O.F.M., uit Venray. 12 Juli. Het plaatse!. Comité v.h. Soc. Charit. Centrum organiseerde voor vandaag een uitstapje voor de ouden van dagen, waarvoor w 30 tal liefhebbers waren. De nieuwe kerk van Overloon werd bezocht, vervolgens St. Jan in den Bosch. Het uiteindelijke doel van de reis was Rotterdam met 'n boottocht door de haven en n bezoek aan Blij dorp. 'n Geslaagde dag. 25 Aug. Zoals verleden jaar werd ook nu op Zondag en Maandagavond, in 4 parochiehuis, mooie film gedraaid voor de jeugd en anderen. 1 Nov. 4 Avonds werd in 4 parochiehuis de film De Zwarte Non gedraaid voor de Missie van de Paters Oblaten. Levende kruisweg Op Paaszaterdag 26 maart wordt op de hoek van de Lollebeekweg en de Steegkamp het veldkruis geplaatst. Het kruis zal door middel van een zogenaamde 'levende kruisweg' van de kerk naar de betreffende locatie gebracht worden. Een verteller verhaalt telkens de verschillende taferelen en een groep acteurs en actrices beeldt de kruiswegstaties onderweg uit. Na elke statie vindt een tussenzang plaats die verzorgd wordt door de leden van het koor. Daarnaast worden ook nog enkele passieliederen ten gehore gebracht. De stoet wordt voorafgegaan door een drietal Romeinse soldaten te paard en door een tweetal trommelaars. Voor de verschillende rollen zijn al personen benaderd en deze hebben ook toegezegd mee te doen. Het geheel staat onder regie van Piet Kuijpers. a.s. Zondag 27 februari komen we met de hele groep om 11.30 uur in de loods van Jan Classens aan de Roffert bij elkaar. Daar spreken we eerst een en ander door, worden de rollen verdeeld en de kleding gepast. We danken alle deelnemers alvast voor hun spontane bereidheid mee te werken aan dit evenement.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 9