-s Uit de parochiekroniek 15 Juli 1956. Het schoolbestuur benoemt per 1 Aug. Dhr. P.J. Mennen uit Asten, tot nu onderwijzer in Valkenswaard, tot hoofd van onze school, wegens ontslagname door dhr. J. Peters. 22 Juli. In I patronaat wordt door de schooljeugd en de parochie afscheid genomen van dhr. J. Peters. 18 Juli. Onder leiding en georganiseerd door het plaatsel. Comité v.h. Soc. Char. Centrum wordt door de ouden van dagen uit onze parochie een reisje gemaakt over Venray, Vredepeel en Merselo, vliegveld in de Peel, naar het Vogelenpark in Eindhoven. In V gezellenhuis te Eindhoven werd gedineerd. Daarna ging men naar Weert om A bezoek te brengen aan de Exportslagerij. Deze dag werd besloten met A bezoek aan de oud-Pastoor v. Castenray, de Z.E.H. Rieter, die met grote voldoening ons zijn nieuwe kerk kon laten zien, die de daarop volgende Zondag in gebruik zou genomen worden. Al met al A mooie dag voor onze menschen, omdat al datgene wat ze hoorden en zagen hun interesse had. 24 Aug. De kapelwagen van Oost-Priesterhulp maakte Atocht door de parochie. Ingezameld werden A 600 kg. goederen en aan contanten f323.49. s Avonds tevoren in Ipatronaat Apropaganda- avond met A mooie film over het Vluchtelingenprobleem. (Oostpriesterhulp werd in 1947 opgericht door de Nederlandse pater Werenfried van Straaten. Hij verbleef in de abdij van de Norbertijnen in Tongerlo/België. Via het abdijblad 'Toren' riep hij in dat jaar de Vlamingen op om de Duitsers die uit de door Rusland bezette gebieden waren verdreven, te helpen met levensmiddelen en kleren. Toen hij op een vergadering van de boerinnenbond geen geld maar spek vroeg, gaf hij ongewild het startsein voor een grote spekslag, waaraan hij zijn bijnaam 'Spekpater' te danken heeft. Hij wist schoolkinderen ertoe te bewegen te sparen voor de 'oostpriesters', die met de Duitsers uit het Oosten mee waren gekomen: vandaar de naam Oostpriesterhulp. Hij bezorgde deze 'rugzakpriesters' een fiets en later een volkswagen. Vrachtwagens bouwde hij om tot 'kapelwagens', die niet alleen hulpgoederen vervoerden maar met hun uitklapbaar altaar ook als kerk dienst deden. Het idee ontstond in 1950 en in 1951 reden de eerste kapelwagens met de 'kapelwagenmissionarissen' naar Duitsland. De ouderen onder ons kunnen zich nog wel herinneren dat deze kapelwagens in de vijftiger jaren van de vorige eeuw ook Castenray aandeden. De actie was wel charitatief, maar eigenlijk toch vooral evangeliserend. Prekend en bedelend met zijn beroemde 'miljoenenhoed' trok de spekpater door Vlaanderen, Nederland en de rest van Europa. In totaal zamelde hij meer dan 100 miljard BEF 2,5 miljard) in voor de Kerk in nood. In mijn jeugd ging zijn aandacht vooral uit naar de vervolgde christenen achter het IJzeren Gordijn, waarvoor we onder meer kleding en schoeisel inzamelden. JS) 26 Aug. Om wat afleiding te bezorgen in de kermisdagen aan de jeugd en anderen die geen vermaak vinden of mogen vinden in café en dans, werden Zondag en Maandag films gedraaid. De belangstelling was niet overweldigend, telkenmale tegen de honderd personen. In elk geval was men voldaan en het beoogde doel werd verwezenlijkt. 1 Sept. Met het nieuwe schooljaar kan het 4e lokaal in gebruik genomen worden. De verhuizing, van de kelder in I patronaat naar het nieuwe lokaal, had reeds plaats gehad in de maand Juli. In de vacantie werd de centrale oliestookverwarming aangebracht. 16 Sept Z.E.P. Houwen uit Horst houdt preek en collecte voor zijn Missie. Het resultaat was het mooie bedrag vanf268.-. Ook vandaag moet nog dispensatie verleend worden t.a.v. Zondagarbeid wegens het slechte weer. De oogst is nog niet binnen! 14 Oct. Z.E.P. J. Verstappen uit Oirlo houdt daags voor zijn vertrek naar de Missie Apreek en collecte. Hij was lang niet ontevreden over het resultaat, nl. f220.-.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 5