Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -3- Woensdag 2 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden leen valse piëp bedaerft 't örgelspeule. (Eén verkeerd iemand in de groep kan alles bederven.) De pestoeër zaegent zien aege 't urst, alieër hij an de mis göt! (Het hemd is nader dan de rok.) De prefïete ien ennnen hoondsnaest rake. (De voordelen al op afstand voelen.) Zien piëp nog goëd roeëke. (Nog goed gezond zijn.) 9 As d'n hemel velt, zien alle korezejkers doeëd. Als,.als,.als de as breekt, valt de kar.) Uit de parochiekroniek 23 Febr. Aschwoensdag; le avondmis in de parochie, vooral voor de jeugd bedoeld, volgens oproep en boodschap van Z.HE. Exc. Mgr. Lemmens en de Dioces. Jeugdbeweging. Dit zal tijdens de Vasten herhaald worden op de Eerste Vrijdagen, op het Feest van Maria Boodschap en de H. Joseph. Jubilea Zangkoor. Zondag Quinquagesima werd de Hoogmis opgedragen tot intentie van de leden van het Kerkelijk Zangkoor bij gelegenheid van het 25 jr. lidmaatschap van drie hunner leden, nl.,Mart. Kuijpers, Jac. Emonts en Gerrit Rambags. Op A voorafgaande gewone repetitieavond werden deze personen gefeliciteerd en dank gebracht namens de parochiegemeenschap door den Z.E.H. Pastoor in tegenwoordigheid van het kerkbestuur. Als stoffelijke blijk van waardering werd door de leden A ingelijst Diploma aangeboden en namens de parochie A prima leeren actetas. 13 Mrt. Pater Jacobs uit Horst houdt A missiepreek en collecte voor zijn missie in de Belg. Congo. De parochianen waren ditmaal wel zeer milddadig. Het resultaat voor de missionaris was het mooie bedrag van f290. - 20 Mrt. Door A 20 tal parochianen wordt heden deelgenomen aan de Stille Omgang te Amsterdam. 9 April. Paasvigilieviering begint ditmaal niet om 11 u. maar om 9 uur. De deelname was zeer goed en het vervroegde uur is bij velen goed bevallen. Bij 23 febr. wordt in de kroniek 'Quinquagesima' genoemd. Letterlijk betekent dit 'vijftigste'. Het is de vijftigste dag voor Pasen en die valt op de zondag vóór Aswoensdag. De zondagen in de voorvasten werden Septuagesima, Sexagesima, Quinquagesima en Quadragesima genoemd, respectievelijk 70, 60, 50 en 40 dagen voor Pasen. Het moge duidelijk zijn dat deze zondagen niet feitelijk zoveel dagen voor Pasen vielen. De voorvasten begon tweeëneenhalve week voor Aswoensdag en had een wat milder boetekarakter dan de veertigdaagse vasten. Na het Tweede Vaticaans Concilie werd de voorvasten in de westerse kerk afgeschaft. Liefst 20 parochianen uit Castenray trokken in 1955 mee met de Stille Omgang. Dit is een religieuze, nachtelijke tocht door het centrum van Amsterdam, die voorbij trekt aan het Amsterdamse uitgaansleven. De oorsprong van deze bedevaart ligt in de Middeleeuwen. Op 15 maart 1345 lag een man ernstig ziek te bed in een woning aan de Kalverstraat. Omdat hij bang was te sterven, liet hij een priester komen, om hem te bedienen en voor de laatste keer de communie te ontvangen. Nadat hij de hostie gegeten had, moest hij overgeven in het brandende haardvuur in zijn huis. De hostie bleef in haar geheel ongeschonden in het vuur zweven. Een priester haalde de hostie de volgende dag op, maar de hostie keerde op wonderbaarlijke wijze van de Oude Kerk terug naar het huis van de man. Dit herhaalde zich nog twee keer en na deze wonderen besloten de inwonenden het huis om te §Hcfitmg fjeemftun$ig fcenootscfiap Castenra?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 3