RESTAURATIE KERKGEBOUW VOLTOOID CAS& %er£6estuur C&stenray Met veel voldoening en gepaste trots kunnen we u meedelen dat de restauratie van onze kerk geheel voltooid is. En u hebt met eigen ogen kunnen zien, dat het gebouw er weer prachtig bijstaat. Het meest in het oog springend is het geheel vernieuwde dak van het kerkschip en het priesterkoor. Verder natuurlijk de ossenbloed-rode kleur van de gootlijsten en de deurtjes van de dakkapellen. Deze vallen nu veel beter op dan voorheen en geven het gebouw een monumentalere uitstraling. Maar er is veel meer gebeurd dan de vernieuwing van het dak en het schilderwerk. Zo zijn vrijwel alle goten, vergaarbakken en kunststof afvoerpijpen vervangen door nieuwe exemplaren en zijn rotte stukken van de gootbetimmering vernieuwd. De laatste jaren zijn er aan de goten regelmatig reparaties verricht, maar het zink was zo dun geworden, dat vervanging de enig juiste oplossing was. En vooral een onvoldoende afvoer van het hemelwater kan grote schade veroorzaken aan het gebouw. Ook al het loodwerk aan het gebouw is daarom in zijn geheel vervangen. De ramen van de sacristie en de kelderraampjes zijn vernieuwd en voorzien van nieuwe dievenspijlen. Voeg- en metselwerk zijn waar nodig bijgewerkt en op de daken zijn ladderhaken aangebracht. En dan natuurlijk de restauratie van de glas-in-loodramen. De ramen aan de kant van de Matthiasstraat hebben een geheel nieuw loodnet gekregen. Elk klein ruitje is apart in het lood gezet en de geprofileerde montanten (de verticale stijl midden in het raam) en de raamlijsten zijn opnieuw opgemetseld. De ijzeren brugstaven zijn vervangen door messing exemplaren en ook de nieuwe bindroeden zijn van messing. De kunstvolle, gebrandschilderde ramen in de apsis van het priesterkoor zijn eveneens geheel voorzien van een nieuw loodnet en van messing brugstaven en bindroeden. Beschadigde delen van de kalkstenen montanten en raamlijsten zijn vernieuwd en scheuren in de kalksteen zijn bijgewerkt. Al deze verbeteringen zijn aan de buitenkant goed te zien, maar ook binnen in het gebouw is het nodige gebeurd. Maar daarvoor moeten we naar de kerkzolder boven de gewelven. De 15e eeuwse eikenhouten kapconstructie van het priesterkoor is verstevigd en zwakke onderdelen zijn vernieuwd. De houten loopbrug is gerepareerd en aan beide kanten voorzien van een leuning. Verder is al het houtwerk behandeld tegen houtborende insecten. Al met al veel verbeteringen die in vier maanden tijd gerealiseerd zijn. En ook de dekking van de restauratiekosten is tot nu toe zeer bevredigend verlopen. Het 'Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray' vindt het dan ook op zijn plaats, dat de voltooiing van het restauratieproject op enigerlei wijze gevierd wordt. Dit zal gebeuren na de drukte van carnaval en wel op zondag 6 maart, halfvasten. Het programma wordt nog uitgewerkt, maar we denken in elk geval aan een plechtige H.Mis en een overzichtsexpositie van de restauratie, die zal plaatsvinden in De Wis. Van de vorderingen van het hele restauratieproject zijn door leden van het Heemkundig Genootschap, de aannemer en Atelier d'Alsace meer dan 600 foto's gemaakt. Deze zijn alle ingeplakt en van een bijschrift voorzien. De expositie in De Wis zal een selectie van deze foto's uitvergroot tonen. In De Wis zullen ook enkele toespraken gehouden worden en wordt u getrakteerd op een drankje en een hapje. Uiteraard komen we op deze viering nog terug. Nu de restauratie voltooid is, is dit voorlopig het laatste artikel over het project. Het was van meet af aan onze bedoeling u uitgebreid te informeren en 34 weken lang hebben we de restauratie onder uw aandacht gebracht en bent u op de hoogte gehouden van de stand van zaken. We hopen dat we u daarmee een plezier hebben gedaan en danken u voor uw belangstelling. ticfjtmg fteem&unStg 6enootscl]a Castgwray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 2