Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -10- ïc. Donderdag 21 oktober: Vergadering Comité Restauratie Kerk bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. Zaterdag 20 november: Herdenking 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties in de H.Mis van 19.00 uur met aansluitend onthulling herdenkingsplaquette voor gedeporteerden en vervolgens samenkomst in het gemeenschapshuis. Woensdag 3 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Oonder ien de zak viende de raekening. (De onaangename zaken komen als laatste.) Mitdoën vur appelenbaas. (Zomaar meespelen met een spel, zonder geld of punten.) Smidspaerd en schoestersvrollie loeëpe 't maest bervoets. 'n Haölter kiend kriëge. (Heel ongeduldig wachten op iets.) Monument gedeporteerden Op zaterdag 20 november zal na een plechtige H.Mis op het dorpsplein een monument voor de uit Castenray gedeporteerde jongens en mannen onthuld worden. In ons dorp werden bij razzia's in oktober en november 1944 liefst 43 personen opgepakt en weggevoerd naar Duitsland om daar dwangarbeid te verrichten. Vrijwel alle families in ons dorp werden daarbij direct getroffen. Met de bevrijding in zicht moesten de gedeporteerden, veelal onder de meest erbarmelijke omstandigheden, nog maandenlang vele ontberingen doorstaan. Bij thuiskomst was er geen tijd en gelegenheid om de traumatische ervaringen te verwerken. De gruwelijke belevenissen konden niet verteld worden, werden verdrongen en de gedeporteerden bleven zitten met een groot innerlijk verdriet. De tijd heelde wel enigszins de diepe wonden, maar de littekens op de ziel bleven aldoor maar herinneren aan die vreselijke oorlogsperiode. Tot op de dag van vandaag. Nu, zestig jaar na dato, wordt er volop aandacht geschonken aan deze vergeten oorlogsepisode. Veel te laat natuurlijk, want de meeste gedeporteerden zijn al overleden. Toch zijn we blij nog iets te kunnen doen voor de nog in leven zijnde gedeporteerden en de weduwen en familieleden van de overledenen. Een vorm van eerherstel en een eerbetoon aan deze vergeten groep oorlogsslachtoffers. We roepen dan ook jong en oud van onze dorpsgemeenschap op, de datum en het tijdstip van zaterdag 20 november vrij te houden, om aanwezig te kunnen zijn bij de herdenkingsdienst en de onthulling van het monument. Laten we met zijn allen onze morele gemeenschapsplicht vervullen en deze generatie slachtoffers, die ons dorp na de oorlog weer mede heeft opgebouwd, de eer en het respect bewijzen, die hen toekomen. Interview op dinsdag 25 mei 2004 van Jens Vullings en Sid Classens bij Piet Strijbos, Hoensel 3 te Castenray. Piet vertelt over zijn vader Trennes in de oorlogstijd. Deportatie, het gedwongen wegvoeren van veelal grote groepen. Berucht werd de deportatie van de Europese Joden door de Duitsers tijdens W.0.11. Er zijn veel huizen kapot gemaakt. Zijn familie had zelf een granaat op hun huis gekregen en moest evacueren naar Philipsen. Er is een razzia geweest in Klein Oirlo, met auto's, tanks en soldaten. Er waren geen honden bij. Piet heeft geen waarschuwingen gehoord. Trennes werd ergens anders ticfjting fjeetnfcunöi'g 6enootscl)a| Castenra? Zó zoeër as brem! (Heel erg zuur.) V i

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 10