Prins Bernhard Cultuurfonds steunt restauratie kerk Castenray Extra bijdrage parochianen bij de gezinsbijdrage 8000,- Giften van personen en bedrijven buiten Castenray 3635,- Actie tijdens de Bierfeesten 1030,- Verkoop ansichtkaarten en fotoboekjes in de kerk 110,- Subsidie Lokaal Historisch Platform Venray 3000,- Financiële rondgang in Castenray 12.700,- Subsidie Prins Bernhard Cultuurfonds 18.000,- Totaal t/m 06-10-2004 46.475,- Het Prins Bernhard Cultuurfonds heeft besloten liefst 18.000,- subsidie toe te kennen voor de restauratie van de Castenrayse kerk. De uitkering van dit mooie bedrag zal drie maanden na aanvang van de restauratiewerkzaamheden plaatsvinden, hetgeen betekent dat de subsidie begin december zal worden overgemaakt op de restauratierekening. Het Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray heeft bij een aantal landelijke en provinciale fondsen subsidie aangevraagd en het Prins Bernhard Cultuurfonds is het eerste fonds, waarvan bericht ontvangen is. En wel een uiterst positief bericht! Het bedrag is aanmerkelijk hoger uitgevallen dan verwacht was en dit is een geweldige opsteker voor de Castenrayse dorpsgemeenschap. Het Prins Bernhard Cultuurfonds is het grootste particuliere fonds in Nederland dat zich ten doel stelt cultuur en natuurbehoud in Nederland te bevorderen. Het fonds heeft een activiteitenbudget van 16 miljoen per jaar. Dit geld wordt door middel van subsidies, beurzen, opdrachten en prijzen geïnvesteerd in wetenschap, beeldende kunst, podiumkunst, monumentenzorg en natuurbehoud. Te denken valt daarbij, behalve aan de restauratie van de kunstvolle, gebrandschilderde ramen en het historische, 15e eeuwse priesterkoor van de Castenrayse kerk, bijvoorbeeld ook aan gedeeltelijke bekostiging van uniformen of instrumenten voor fanfares en harmonieën. De Castenrayse fanfare Dorpsklank gaat jaarlijks, evenals vele andere culturele verenigingen, langs de deuren met Anjerloten. Op deze manier doet de afdeling Limburg mee aan de jaarlijkse Anjeractie. Al sinds 1946 organiseert het Prins Bernhard Cultuurfonds deze actie, waarbij tienduizenden collectanten met collectebussen de straat op gaan, om geld in te zamelen voor het Cultuurfonds. Daarbij gaat eenderde van het opgehaalde geld direct naar de collecterende vereniging. Ook de fanfare Dorpsklank heeft al enkele keren een substantieel bedrag mogen ontvangen van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Door de aankoop van Anjerloten steunt u, behalve de Castenrayse fanfare, zeer veel andere Limburgse culturele stichtingen en verenigingen. En nu dus ook de restauratie van de Castenrayse kerk. Door het bedrag van het Prins Bernhard Cultuurfonds is de geldmeter van het Castenrayse Restauratiecomité flink gestegen en men nadert de 50.000,-. De weg is echter nog lang, want het dorp moet ruim 100.000,- bij elkaar zien te krijgen. De totale restauratiekosten bedragen 415.000,-, waarvan de Rijksdienst voor Monumentenzorg reeds 285.333,- heeft toegezegd. Een normale gang van zaken is reeds jarenlang, dat de provinciale overheid hiervan 10 in dit geval 28.533,-, voor haar rekening neemt en in Castenray was men daarmee enkele jaren geleden in de begroting ook vanuit gegaan. Het Castenrayse Kerkbestuur kreeg onlangs echter bericht, dat de provinciale subsidiepot leeg was en Castenray zelf moest zorgen voor dit bedrag. Dat dit bericht in de kleine dorpsgemeenschap als een bom insloeg, moge duidelijk zijn. Zo kan men toch niet met mensen omgaan. Castenray heeft dan ook bezwaar aangetekend en hoopt dat de provincie alsnog de nodige gelden weet te genereren. De inkomsten ten bate van de restauratie van de Castenrayse kerk zien er tot nu toe als volgt uit: De Castenrayse dorpsgemeenschap van 800 zielen heeft inmiddels al ruim 20.000,- uit eigen zak bij elkaar gebracht. Voorwaar geen gering bedrag en de financiële grenzen van het dorp zijn daarmee langzaam maar zeker bereikt. Het is dan ook te hopen dat er binnenkort weer iets positiefs te melden valt van een van de aangeschreven fondsen. Wilt u de restauratie van de Castenrayse kerk ook steunen, dan kunt u dit doen door overmaking van een bedrag op rekening 12.81.87.573 tn.v. Parochie H.Matthias o.v.v. 'Restauratie Kerkgebouw'. Castenray zal u zeer dankbaar zijn.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 20